Evaluation of pulpal blood flow and postoperative pain after direct pulp capping with different materials in teeth with irreversible pulpitis
  1. Tez No: 791069
  2. Yazar: RABİA HACER ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı geri dönüşümsüz pulpitise sahip dişlerde kalsiyum hidroksit, MTA ve Biodentine içerikli kuafaj materyaleri kullanılarak gerçekleştirilen direkt pulpa kuafajı sonrasında laser doppler flowmetre ile pulpal kan akımının ve post-operatif ağrının değerlendirilmesidir. Mevcut çalışmaya sistemik olarak sağlıklı 39 hastaya ait (yaş ortalaması 21 ± 8.21) geri dönüşümsüz pulpitisli 47 mandibular molar diş dahil edildi. İlgili dişlerde çürük dokusunun uzaklaştırılması esnasında pulpa ekspoz olduğunda ekspoze alan %2,5'lik NaOCl (Wizard, Rehber Kimya, İstanbul, Türkiye) ile nemlendirilmiş steril pamuk pelet ile dezenfekte edildi. Hemostaz, 1-10 dakikaya kadar steril fizyolojik salin çözeltisi ile nemlendirilmiş pamuk peletlerle ekspoze pulpa üzerine hafif basınç uygulanarak sağlandı. Kuafaj materyaline göre dişler rastgele 3 gruba ayrıldı (n=15); Kalsiyum hidroksit, Mineral Trioksit Agregat ve Biodentine. Her grupta ekspoze pulpa üzeri ilgili kuafaj materyali ile örtülerek üzerine rezin modifiye cam iyonomer siman uygulandı. Tüm gruplarda daimi restorasyon kompozit rezin (Estelite Sigma Quick Posterıor; Tokuyama, Tokyo, Japonya) kullanılarak tek seansta tamamlandı. Tüm vakalarda kuafaj işlemi öncesinde ve kuafaj işlemi tamamlandıktan 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra“Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği”(NRS) kullanılarak post-operatif ağrı değerlendirildi. Tüm vakalarda kuafaj işlemi öncesinde ve kuafaj işlemi tamamlandıktan 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra lazer doppler flowmetre (PeriFlux 4001, Perimed Instruments, Stokholm, İsveç, 780 nm λ) cihazıyla pulpal kan akımı ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak (IBM, Armonk, NY, ABD) değerlendirildi. P değerinin 0,05'ten küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. MTA, Dycal ve Biodentine ile gerçekleştirilen DPK sonrasında post-operatif ağrı açısından değerlendirilen tüm zaman aralıklarında anlamlı bir fark bulunmadı (p˃0.05). Benzer şekilde MTA, Dycal ve Biodentine arasında pulpal kan akımının zamana bağlı değişimi açısından tüm zaman aralıklarında anlamlı fark bulunmadı (p˃0.05). Mevcut çalışmanın limitasyonları dahilinde geri dönüşümsüz pulpitise sahip dişlerde gerçekleştirilen DPK'de kullanılan MTA, Dycal ve Biodentine post-operatif ağrı ve pulpal kan akımındaki değişim açısından benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the pulpal blood flow and postoperative pain with laser Doppler flowmetry after direct pulp capping using calcium hydroxide, MTA, and Biodentine-containing capping materials in teeth with irreversible pulpitis. The present study included 47 mandibular molar teeth with irreversible pulpitis belonging to 39 systemically healthy patients (mean age 21 ± 8.21). When the pulp was exposed during the removal of caries tissue in the related teeth, the exposed area was disinfected with a sterile cotton pellet moistened with 2.5% NaOCl (Wizard, Guide Chemistry, Istanbul, Turkey). Hemostasis was achieved by applying light pressure to the exposed pulp with cotton pellets moistened with sterile physiological saline solution for up to 1-10 minutes. Teeth were randomly divided into 3 groups according to the capping material (n=15); Calcium hydroxide, Mineral Trioxide Aggregate, and Biodentine. In each group, the exposed pulp was covered with the relevant capping material and resin-modified glass ionomer cement was applied to it. In all groups, permanent restoration was completed in one session using composite resin (Estelite Sigma Quick Posterior; Tokuyama, Tokyo, Japan). Post-operative pain was evaluated using the Numerical Pain Rating Scale (NRS) in all cases before the capping procedure and 1 day, 1 week, and 1 month after the capping process was completed. Pulp blood flow was measured with a laser Doppler flowmeter (PeriFlux 4001, Perimed Instruments, Stockholm, Sweden, 780 nm λ) in all cases before and 1 day, 1 week, and 1 month after the capping process was completed. The obtained data were evaluated statistically (IBM, Armonk, NY, USA). A P value less than 0.05 was considered statistically significant. After DPC was performed with MTA, Dycal, and Biodentine, there was no significant difference in all time intervals evaluated in terms of post-operative pain (p˃0.05). Similarly, there was no significant difference between MTA, Dycal, and Biodentine in terms of time-dependent change in pulpal blood flow at all time intervals (p˃0.05). Within the limitations of the current study, MTA, Dycal, and Biodentine used in DPC performed in teeth with irreversible pulpitis were similar in terms of post-operative pain and changes in pulpal blood flow.