Spor eğitmenlerinin beslenme alışkanlıklarının ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits and nutritional knowledge levels of sports instructors
- Tez No: 791070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sporcular ve spor yapan pek çok birey yanlış bilgileri, doğru bilgilerden ayırmakta zorlanmakta ve sporcuların en çok sordukları soruların başında beslenme ile ilgili sorular gelmektedir. Bununla birlikte bireyler spor yaparken izleyecekleri programların yanı sıra beslenme alışkanlıkları ve doğru beslenme önerileri almak için başvurdukları önemli ve en ulaşılabilir kaynaklardan birisi de spor eğitmenleri olmaktadır. Bu bağlamda spor eğitmenlerinin sahip oldukları beslenme bilgi düzeyleri, kendilerine danışan bireyleri doğru yönlendirebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma spor eğitmenlerinin beslenme alışkanlıklarının ve beslenme bilgi düzeylerinin tespit edilmesi, değerlendirilmesi nedeniyle planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcıların beslenme bilgi düzeylerinin tespit edilebilmesi için Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 44 erkek, 21 kadın olmak üzere toplam 65 kişi katımıştır. Araştırma verilerine göre günlük tüketilen enerji 2621±656 kkal (E: 2935±497 kkal, K: 1963±416 kkal) olarak belirlenmiştir. Bireylerin DRI enerji karşılama yüzdesi %112,1 (E: %117,4, K: %98,1) olarak saptanmıştır. Erkek bireylerde enerjinin karbonhidrat, protein ve yağdan gelen yüzdesi sırasıyla; %31,8, %24,9 ve %43,3 olarak saptanırken, bu oranlar kadınlarda sırasıyla; %33,8, %21,7 ve %44,8 olarak saptanmıştır. Yağ oranının iki cinsiyet içinde önerilen (%30-35) miktarın üstünde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Athletes and many individuals who do sports have difficulty in distinguishing false information from correct information, and the most frequently asked questions by athletes are questions about nutrition. In addition to the programs that individuals will watch while doing sports, one of the most important and most accessible sources they apply to get nutritional habits and proper nutrition recommendations is sports trainers. In this context, the nutritional knowledge levels of sports trainers are of great importance in order to guide the individuals who consult them correctly. This study was planned and carried out to determine and evaluate the nutritional habits and nutritional knowledge levels of sports trainers. The Sports Nutrition Knowledge Scale was used to determine the nutritional knowledge level of the participants. A total of 65 people, 44 men and 21 women, participated in the study. According to the research data, the daily consumed energy was determined as 2621±656 kcal (M: 2935±497 kcal, F: 1963±416 kcal). The percentage of individuals' DRI energy coverage was 112.1% (M: 117.4%, F: 98.1%). Percentage of energy from carbohydrates, proteins and fats in male individuals, respectively; 31.8%, 24.9% and 43.3%, respectively, in women; It was determined as 33.8%, 21.7% and 44.8%. It was determined that the fat ratio was above the recommended amount (30-35%) for both genders.