Poli(hidroksibütirat-ko-valerat)'ın işlenebilirliğinin iyileştirilmesi
Improvement of poly(hydroxybutyrate-co-valerate) processing
- Tez No: 791076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasının amacı poli(hidroksibütirat-ko-valerat) (PHBV)'ın gıda ambalajında kullanılması için işlenebilirliğinin geliştirilmesini sağlamaktır. PHBV, mekanik ve termal özelliklerinin zayıf olması nedeniyle tek başına geleneksel yöntemlerle işlenebilmesi zor bir biyopolimerdir. PHBV'nin işlenebilirliğini sağlamak amacıyla farklı polimerlerle bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada PHBV, polilaktik asit (PLA) ve termoplastik nişasta (TPN) ile farklı oranlarda formüle edildi. Kullanılan TPN, mısır nişastasının gliserol ile plastikleştirilmesiyle elde edildi ve karışıma farklı oranlarda (%0, %5, %10) sitrik asit eklendi. PHBV/PLA/TPN filmlerini elde etmek amacıyla polimerler ekstruderde harmanlanarak makarna şeklinde ürünler elde edildi. Elde edilen polimerler granül haline getirilerek, sıcak preste film formuna getirildi. Bu tez çalışmasında, polimerler arasında uyumlaştırmayı sağlamak amacıyla sitrik asit kullanıldı ve sitrik asidin üretilen filmler üzerindeki etkisi incelendi. Elde edilen filmlerin mekanik, termal, morfolojik özellikleri incelendi. SEM görüntüleri, reoloji analizi sonuçları ve çekme testi sonuçlarına göre sitrik asidin uyumlaştırıcı etkisinin formülasyonda kullanılan PLA miktarına bağlı olduğu, PLA miktarının yüksek olduğu formülasyonlarda uyumlaşmanın sağlandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve processability of poly(hydroxybutyrate-co-valerate) (PHBV) for food packaging. Due to its poor mechanical and thermal properties, PHBV is difficult to be processed with conventional methods. PHBV is combined with other polymers to ensure its processability. In this study, PHBV, polylactic acid (PLA) and thermoplastic starch (TPS) were blended with different proportions. TPS was produced by plasticizing of corn starch with glycerol and the addition of different proportions of citric acid (0%, 5%, 10%) to the blend. PHBV, PLA and TPS were blended in an extruder and formed into a film by hot press. In this study, citric acid was used to provide compatibility between the polymers and the effect of citric acid on the produced films was investigated. Mechanical, thermal and morphological properties of films were characterized. According to the SEM images, rheology analysis results and tensile test results, it was seen that the compatibilizing effect of citric acid was dependent on the amount of PLA used in the formulation, and the compatibility was achieved in the formulations with a high amount of PLA.