Mekân tasarım sürecinde iç mekân donatı tasarımının üretken çekişmeli ağlar ile optimizasyonu
The optimization of interior reinforcement design with generative adversarial networks in the space design process
  1. Tez No: 791089
  2. Yazar: SABAH AMİNENUR ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ARSAL ARISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmeler neticesinde yapay zekâ kavramı her fonksiyon ve disiplin için kaçınılmaz bir araç niteliği haline gelmiştir. Üretken teknikleri, disiplinler ile iş birliği içerisinde öğrenim alanını genişletmektedir. Mekân tasarım süreci sahip olduğu sonsuz tanım kümesine sahip mekân tasarımı ve kompleks yapıdaki tasarım süreci içeriği sebebiyle yapay zekanın problem tanımına konu olabilmektedir. Mekân tasarım süreci bütünsel olarak değerlendirildiğinde; süreç içerisinde kademeli, her birim üzerinde ayrıca detaylanan bir akışı ve karmaşık bir bütünlüğü bulunmaktadır. Bu yapı yapay zekanın problem tanımı içerisine dahil olduğundan, tez kapsamında sürece dair yaklaşımlar günümüz teknoloji olanak ve fırsatları göz önüne alınarak analiz edilmiştir. Yapay zekâ teknolojileri kapsamında yer alan üretken ağ, algoritma ve optimizasyon kavramlarının mekânsal tasarım çerçevesinde vadettiği koşulların, tasarım sürecinde etkin bir role sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu tez kapsamında, mekân tasarımı süreci içerisindeki aşamalardan“iç mekân donatı elemanı tasarımı”üzerine koşulların ve problemlerin tanımlanması, çözüme dair üretken çekişmeli ağların uygulama alanından yararlanılması ve deney örneklerinin sunularak değerlendirilmesi planlanmıştır. Tasarımcının belirlediği anahtar sözcükler ile optimize edilen tasarımın yolculuğu ve elde edilen görseller ile iç mekân tasarımı sunumuna yapay zekanın dahlinin nasıl gerçekleştiği deney kümesinde incelenmiştir. Deney kümesine ve alana dair yapılan sorgulamalar ile yapay zekanın bu gelişimdeki karakterinin iyi değerlendirilmesi; yapay zekâ teknolojilerinin bu alandaki potansiyellerinin anlaşılması, kullanılması ve iç mimarlık üzerine inovatif girişimlere fayda sağlayabilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of scientific and technological developments, the concept of artificial intelligence has become an indispensable tool for every function and discipline. Its productive techniques expand the field of learning in collaboration with disciplines. The space design process can be the subject of the problem definition of artificial intelligence due to the space design with an infinite definition set and the content of the design process in a complex structure. When the space design process is evaluated holistically; It has a gradual flow and a complex integrity that is detailed on each unit in the process. Since this structure is included in the problem definition of artificial intelligence, the approaches to the process within the scope of the thesis are analyzed by considering today's technology possibilities and opportunities. It is thought that the conditions promised by the concepts of productive network, algorithm and optimization within the scope of artificial intelligence technologies within the framework of spatial design may have an active role in the design process. Within the scope of this thesis, it has been planned to define the conditions and problems on“indoor reinforcement element design”, one of the stages in the space design process, to benefit from the application area of productive contentious networks for the solution, and to evaluate by presenting experimental examples. The journey of the optimized design with the keywords determined by the designer and how the artificial intelligence is included in the interior design presentation with the visuals obtained were examined in the experimental set. A good evaluation of the character of artificial intelligence in this development with the questions about the experimental set and the field; It is important to understand and use the potential of artificial intelligence technologies in this field and to benefit innovative initiatives on interior architecture.