Bireysel ulaşım / spor aracı olarak bisikletin kentsel yaşam kültürü gereksinimlerine uygun bir mağaza mekan önerisi
The bicycle store proposal as individual transportation or sport vehicle suitable for urban life culture
  1. Tez No: 562040
  2. Yazar: MEHMET MURAT SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Spor, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Sports, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kentsel yaşam kültürü gereksinimlerinden biri olan ve kentsel yaşam alanları tasarım sürecini etkileyen bir nesne olan bisiklet, günümüz çağdaş ulaşım ağları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda bisikletin etkin bir şekilde ulaşım/spor aracı olarak kullanımının yaygınlaşması ile beraber, bisiklet yolları ve donatı alanları tasarımı önem kazanmaya başlamıştır. Kentli bireyin bisiklet kullanmaya başlaması ile ortaya çıkan gereksinimler mekân tasarımının yenilikçi bir anlayışla ele alınmasına neden olmaktadır. Amsterdam, Milano gibi yurt dışı örneklerinde bisikletler, bireysel kullanımın yanı sırayerel yönetimlerin de teşviki ile yaygınlaşarak kentlerde ulaşım aracı olarak önemsenmeye başlamıştır. Bu durum bisiklet parkına, bisiklet parkuruna, bisiklet bakım alanlarına ve bisiklet aksesuarlarının satıldığı mekânlara olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Kentli bireyin bisikletini bırakmadan bisiklet yolları ile bisiklet mağazalarına ulaşması için; bu yolların mağazalar ile bütüncül bir anlayış ile tasarlanması, bisikletlinin kent içinde bisiklet malzemelerine, aksesuarlarına kolay ulaşmasına olumlu bir etkisi olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında bisiklet mağazalarının mekân kurguları incelenmiş, iç mekân tasarımına etki eden faktörler; ürünlerin satışı ve sunumu, bölümlerin konumlandırılması, sirkülasyonun kolaylığı gibi stratejilerle değerlendirilmiştir. Bisiklet mağazasında geçirilen zamanı arttırmak, markanın kurumsal kimliğini güçlendirmek, müşterinin mağazaya sadece ürün almak için değil de boş zamanlarında gidilerek sosyalleşecek mekân olarak da değerlendirmek için mağazanın içine kafe bölümü konumlandırılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de kurumsal kimlikli bisiklet mağazalarından biri olan Giant mağaza tasarımı öneri mekân olarak sunulmuştur. Sunulan mağaza mekân örneği bisiklet yolu üzerinde düşünülmüştür. Tez beş bölümden oluşmakta olup, Birinci bölümde Bisikletin tanımı yapılmış, tarihi ve kültürü incelenmiş; Osmanlıdan günümüze kadar bisiklet kültürünün, toplumun sosyal, ekonomik ve siyasal durumlara bağlı olarak nasıl değiştiği incelenmiştir. İkinci bölümde bisiklet mağazasında olması gereken askeri bisiklet türleri, bisiklet malzemeleri, aksesuarları ve kullanıcı malzemelerinin neler olması gerektiği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise günümüzde bisiklet satış alanları incelenmiş, çalışmamın konusunu oluşturan bisiklet mağazasının dışmekândan başlanarak mekân bölümleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise üçüncü bölümde ele aldığım bir bisiklet mağazasının nasıl olması gerektiği ie ilgili çalışmaların sonucu olarak bisiklet mağazası mekân önerisinde bulunulmuştur. Beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A bicycle as one of the needs of urban life culture and as an object that affects the design process of urban life areas has an important place in today's modern transportation networks. In recent years, with the use of bicycles as a transportation / sports vehicle has become widespread, the design of bicycle roads and urban fitting areas are started to become important. The requirements that occurs with the beginning of uses bicycle by town-dweller people cause an innovative design approach of place. Bicycles are started getting important as a transportation vehicle in cities such as Amsterdam and Milano with the encourgement of local governments as well as individual use. This has created the need of places for the bicycle park, the bike trail, the bicycle maintenance areas and the places where the bicycle accessories are sold. For the urban person to reach bicycle stores and bicycle stores without leaving his bike; It is thought that these roads will be designed with a holistic approach to the stores, and it will be a positive effect for bicyclists to reach the urban bicycle materials and accessories easily. In this thesis study, the location of the bicycle stores were examined and the factors affecting the interior design; sales and presentation of products, positioning of departments, ease of circulation were evaluated with strategies such as. In order to increase the time spent in the bicycle shop, to strengthen the corporate identity of the brand, not only to buy the products of the customer, but also to spend time in the leisure time as a socializing space, a cafe section is located inside the store. In this context, one of the corporate identity bike shop in Turkey proposal, which was presented as the Giant store design space. The example of the store is offered on the bicycle path. The thesis consists of five chapters. From the Ottoman to the present, it has been examined how bicycle culture changes depending on the social, economic and political conditions of the society. In the second chapter, it is explained what kind of military bicycles, cycling materials, accessories and user materials that should be in the bicycle shop. In the third section, the bicycle sales areas are examined and the bicycle department which forms the subject of my work is started from the outer space and the sections of the space are explained. In the fourth chapter, as a result of the studies about how a bicycle store that I discussed in the third section should be done, a bicycle shop location was proposed. In the fifth chapter, results and suggestions are given.