Spice ve mikrobilgisayarlar kontrollü kesintisiz güç kaynağının spice ile analizi
Spice and analysis of spice of controlled uninterrupted power sources with microcomputer
  1. Tez No: 79110
  2. Yazar: MEHMET SİRAÇ ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
VI ÖZET Şebeke geriliminin düzensiz olması durumunda meydana gelebilecek arızalan, hasarları engelleyebilmek için kullanılan Kesintisiz Güç Kaynaklan sabit genlikli sabit sıklıkta ve düzenli bir elektrik enerjisi eldesinde kullanılan cihazlardır. Birbirinden farklı görevleri olan devrelerin uyumlu bir biçimde çalışması elde edilen düzgün elektrik enerjisi, gerekli olan her yerde kullanılabilmektedir. Bununla birlikte teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesine paralel olarak yeni yapılan tasanmlarda olası üretilecek ürünlerden yararlanma gerekliliği vardır. Yapılan bu çalışmada, Kesintisiz Güç Kaynağım teşkil eden bölümlerinin PSpice ile analizi ve mikroişlemci ile kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT Uninterruptable Power Supplies are apparatuses that are used to provide stable Electric Power and prevent the damages when main voltage is unstable. Electric Power that produced in result of synchronous working of circuits that have different duites, can be used everywhere needs to it. However, we must use the latest technology during designing and application. In this thesis, a very simple approach to the analysis of rectifier and inverter circuits with using PSpice program is studied and the control of ninterruptable power circuit is supplied by microcomputer.