Endüstriyel kontrol donanımlarında haberleşme sistemleri
Communication tools in industrial control systems
  1. Tez No: 46346
  2. Yazar: HACER FEYİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT BERAT KARYOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, öncelikle Siemens S5-115 U kontrol sisteminin, diğer bilgisayar ve kontrolcülerle haberleşmesinde kullanılan 3964R Protokolü incelenmiştir. Kişisel bilgisayar veya VMEbus tabanlı mikrobilgisayar ile Siemens PLC arasında bu protokole uygun olarak, RS232C üzerinden haberleşmenin sağlanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede, hedef konuyu açıklamak üzere, genel birtakım konuların açıklanması da gerekmektedir. Bu sebeple, giriş bölümünün ardından ikinci bölümde, bir kontrol sisteminin genel yapısını tanıtmaya ayrılmıştır. Üçüncü bölümde programlanabilir kontrol elemanlarında donanım ve yazılım konularına ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, endüstriyel kontrol donanımlanndaki haberleşme sistemleri açıklanmıştır. Beşinci bölüm S5-115 U programlanabilir kontrol sistemine, altıncı bölüm CP524 haberleşme işlemcisine ve yedinci bölüm 3964R haberleşme protokolü ile uygulanmasına ayrılmıştır. Tez çalışmasının ikinci aşamasını, VMEbus tabanlı mikrobilgisayarla PLC arasında iletişim kurulması oluşturmaktadır. Bu amaçla yedinci bölümde VMEbus ve bu sistemde kullanılan OS-9 işletim sisteminin genel yapısı tanıtılmaktadır. Sonuçlar ve öneriler kısmında yapılan uygulama ve araştırmalar değerlendirilmiştir. vuı
Özet (Çeviri)
COMMUNICATION TOOLS IN INDUSTRIAL CONTROL SYSTEMS SUMMARY In this thesis, industrial control systems and their communication hardware and software are examined. Features of the programmable logic controllers, which are commonly used in automation sector, are explained. As a specific application, 3964R communication procedure, which is used by CP524 communication processor of Siemens S5-1 15 U programmable controller, was realised between PC and CP524 via RS232 serial connection. Besides, the same communication ability is used for VMEBus based microcomputer. In result, using the programmes which were developed in term of this work, serial communication between Siemens programmable controller and PC or VMEBus computer, is provided without any additional hardware and software. In Section 1, there is an introduction to the industrial control systems and historical knowledge about improvements in hardware was given. Basic elements of control systems are explained in Section 2. These are: i. Network ii. Sensors iii. Actuators iv. Processors v. Software After that, there is a short explanation about fundamentals of digital control. Section 3 was assigned to hardware and software developments in programmable logic controllers. National Electrical Manufacturers Association in IX