Kafkas Üniversitesi Sarıkamış beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin kaygı durumlarının adil oyun (Fair play) tutumlarına etkisi
The effect of anxiety status of the students of the school of physical education and sports of Kafkas University Sarıkamış on fair play attitudes
  1. Tez No: 791114
  2. Yazar: FARUK SAMET BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencilerinin Kaygı Durumlarının Adil Oyun (Fair Play) Tutumlarına Etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Kafkas Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise tesadüfi örneklem tekniği ile belirlenen 425 erkek 275 kadın toplam 700 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada üç bölümden oluşan anket tekniği kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcılara yazar tarafından oluşturulan demografik özelliklerin olduğu sorular yöneltilmiştir. İkinci bölümde sportmenlik düzeylerini ölçmek amacıyla Sezen-Balçıkanlı (2009) tarafından Türk diline uyarlama çalışmaları gerçekleştirilen Çok Boyutlu Sportmenlik Ölçeği (ÇBSYÖ); üçüncü bölümde ise Spielberger tarafından geliştirilen ve dahi Türkçe uyarlama çalışmaları, geçerliliği ve güvenirliliği Öner ve LeCompte tarafından gerçekleştirilen Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the Effect of Anxiety Status of the Students of the Sarıkamış Physical Education and Sports School on Fair Play Attitudes. The universe of the study consists of students studying at the School of Physical Education and Sports of Kafkas University. The sample group consists of 425 males and 275 females, totally 700 students determined by random sampling technique. Questionnaire technique consisting of three parts was used in the research. In the first part, questions about demographic characteristics created by the author were asked to the participants. In the second part, the Multi-Dimensional Sportsmanship Scale (MPSYS), which was adapted into Turkish language by Sezen-Balçıkanlı (2009) in order to measure sportsmanship levels; In the third part, the State and Trait Anxiety Inventory (STAI), which was developed by Spielberger and whose Turkish adaptation studies, validity and reliability was performed by Öner and LeCompte, was used.