Spor bilimleri fakültelerinde görev yapan akademisyenlerin örgütsel demokrasi algısının iş doyumuna etkisi
The effect of sports science academicians organizational democracy perception on job satisfaction
  1. Tez No: 791113
  2. Yazar: ECE YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma spor bilimleri fakültelerinde görev yapan akademisyenlerin örgütsel demokrasi algıları ile iş doyum düzeyleri belirlenerek demografik değişkenlere göre karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modelinden ilişkisel tarama modelinde desenlemiştir. Çalışmaya Türkiye de ki spor bilimleri fakültelerinde görev yapan gönüllü 186 akademisyen katılmıştır. Akademisyenlerin örgütsel demokrasi algısını ölçmek üzere“örgütsel demokrasi ölçeği”iş doyum düzeylerini tespit etmek için“öğretim elemanları iş doyumu ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler için uygulanan istatistiksel analizler, SPSS 25.0 istatistik paket programı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilme aşamasında istatistiksel yöntem olarak; betimsel istatistikler (standart sapma, frekans, aritmetik ortalama), t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ve Pearson Korelasyon testlerinden faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretim elemanlarının örgütsel demokrasi ölçeği ile iş doyumu ölçeği puanları arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu doğrultuda örgütsel demokrasi anlayışı geliştikçe öğretim elemanlarının iş doyumu da artmaktadır. Akademisyenlerin örgütsel demokrasi algılarının cinsiyet, medeni durum ve çalışma durumları değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunamazken yaşa ve görev bölümlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretim elemanlarının yöneticilik durumlarına göre örgütsel demokrasi algılarında yüksek düzeyde farklılaşma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims at detecting the organizational democracy perceptions and job fulfillment levels through comparison of demographical variables of the academicians who work at Sports Faculties to determine the relationship between these two subject matters. It is formatted in the relational scan model of the general scan model of the quantitative research method. This study included 186 academicians from Sports Faculties in Turkey. The ''Organizational Democracy Scale'' is used to measure the organizational democracy perception of the Academicians whereas an ''Instructors Job Satisfaction Scale'' scale is used to measure their job satisfaction. Statistical analysis applied to data attained through this research has been SPSS 25.0 Statistical Data Analysis software. As the statistical method in the evaluation phase of the attained data, the descriptive statistics (standard deviation, frequency, arithmetic mean) t test, unilateral variance analysis (ANOVA) and Pearson Correlation Test were used. At the end of the analysis we performed, we have concluded that there is a positive relationship between organizational democracy scale points versus job satisfaction of Academicians. As per this outcome, it can comfortably be stated that the more the understanding of the organizational democracy grows, the more the job satisfaction of the academicians is. Also concluded that organizational democracy perceptions of the academicians do not reflect a meaningful change in accordance with their sex, marital status or profession whereas we have come to realize that it may change as per their age and the work place. Analysis have also shown that academicians with managerial positions display a high level of differentiation in their organizational democracy perceptions.