Yapay sinir ağlarında kullanılan öklid mesafesini hesaplamak için bir analog tümdevrenin gerçeklenmesi
An Implementation of a circuit calculating euclidean distance used in neural networks
  1. Tez No: 79114
  2. Yazar: TURAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Bu tezde Öklid mesafesini hesaplayan devrenin tasarımı ve MOS transistorları kullanılarak gerçeklenmesi sunulmuştur. RBFN ve CSFN gibi bazı yapay sinir ağları uygulamalarında Öklid mesafesinin hesaplanması gerekmektedir. N boyutlu uzayda iki vektör arasındaki uzaklık, Öklid mesafesi olarak adlandırdın Devre iki blokdan oluşmaktadır. Akım modunda Öklid mesafesini hesaplayan ikinci blok ana bloğu oluşturmaktadır. Fakat bizim girişlerimiz gerilim olmaktadır. Dolayısıyla, giriş gerilimlerini akıma çevirmek amacıyla ilk blok olarak geçişiletkenliği elemanı kullanılmıştır. Devre MOS transistorları kullanılarak gerçeklenmiştir. Level 3 YİTAL proses parametreleri kullanılarak devrenin simülasyonu, T-Spice simülasyon programı kullanılarak yapılmıştır. Devrenin serimi ise L-Edit layout programı kullanılarak gerçeklenmiştir. Serimi yapılan devreye ait oluşturulan SPICE dosyası için postsimülasyon yapılmıştır. Her iki simülasyon sonucuçlarmm birbirleriyle aynı sonucu verdiği grafiklerle gösterilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, design and MOS VLSI implementation of a circuit that calculates Euclidean distance is presented. In some neural network applications, such as RBFN and CSFN, the calculation of Euclidean distance is a necessity. In an N -dimentianel space, the distance between two vectors is called Euclidean distance. The circuit is constructed by two blocks. The main block is the second block that calculates the Euclidean distance in current mode. But our inputs are voltages. That's why a tranconductance element is used as a first block to convert voltage inputs to current. The circuit is implemented by MOS transistors. Level 3 YİTAL process parameters are used in the simulation of the circuit. The simulation is performed by T-Spice, a simulation program. Layout of the circuit is designed by L-Edit, a layout program, and than the simulation process is performed again for the SPICE file of the layout. The results of both simulations are found to be in agreement IV