Fırçasız tip, duran endüvili, kendinden denetimli senkron alternatörlerin elektriki ve konstrüksiyon hesapları
- Tez No: 79115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Türkiye' de alternator üreticileri, üretimlerini deneme yöntemleri ile yapmaktadırlar. Bu yöntem hem pahalı hem de sağhksızdır.Eğer uygulanabilir bir paket hesaplama yöntemi hazırlanabilirse, gerçeğe yalan hesap sonuçlan bulunur ve daha az denemeler yapılarak, gerçek değerler bulunabilir.Bu tez çalışmasının amacı ; firçasız tip, duran endüvili senkron alteraatörlerin elektrik! ve konstrüksiyon hesaplarının kolayca yapılmasına ilişkin formüllerin elde edilmesinden sonra bu formüller kullanılarak, daha sağlıklı hesaplar yapabileceğimiz bir paket hesaplama yönteminin hazırlanmasıdır. Çalışmada önce firçalı tip alternatörler, sonra da firçasız tip alternatörlerin yapılarından ve çalışma şekillerinden bahsedilmiştir.Daha sonrada ikisinin karşılaştırılması yapılmıştır.Üeriki aşamada bir paket hesaplama yöntemi hazırlanmıştır.Bu yöntem ile belirli aralıktaki güçler için alternatörlerin elektriki ve konstrüksiyon hesaplarının yapılması mümkün olmuştur. Çalışma içerisinde eskiden kullanılan ve günümüzün modern regülasyon tipleri anlatılmış ve karşılaştırılmaları yapdmıştır.Hesaplamalarda ise elektronik regülatör ile regülasyon yöntemi kullanılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, the produces of alternator; produce alternators by experimental method, generally. That way is expensive and alternator that calculated is not productive.That experimental result parameters are so far from real. If a calculating program that serviceable and including calculation of alternators is can be prepared, more true and realist result of calculation are got. In this way, realist values are can be got, end of one or two experiment. In this study, electrical and mechanical calculation of non-brush, rotating inductor, self exciting type alternators are took. Necessary formulas for basic calculation are got. With that formulas more true calculations will be done by a enable calculation program. Firstly, brush type and non-brush type alternators are explained, and than both of two machine type are compared. After that advantages of non-brush type alternators are discussed and calculations are done. After all calculations. With information that we have, program is done. Voltage regulations methods that used (new) and old are discussed and compared. In this calculation, electronic regulation method is used. vu