Prematür over yetmezliğinde adipoz kökenli mezenkimal kök hücrelerin cell sheet yöntemi ile uygulanması: Rat çalışması
Adipose derived mesenchimal stem cell treatment with cell sheet method in premature ovarian insufficiency: A rat model
- Tez No: 791151
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAKE KAPLANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Prematür over yetmezliği, 40 yaş öncesinde hipergonodotropik hipogonadizmin durumunun oluşmasıdır ve günümüzde kesin tedavisi yoktur. Öncü hayvan çalışmaları kök hücre tedavisini başarılı bulmuştur. Bu çalışmanın amacı, cell sheet ve intravenöz yolla verilen kök hücrenin tedavi etkinliğini, prematür over yetmezliği oluşturulmuş hayvan modelinde karşılaştırmaktır. Bu amaçla, Spraque Dawley cinsi ratlardan 4 grup oluşturulmuştur; 1.grup: Kontrol (SF), 2.grup: siklofosfamid ile prematür over yetmezliği (200mg/kg), 3.grup: prematür over yetmezliği+ intravenöz kök hücre ve 4.grup: prematür over yetmezliği +cell sheet. 21 gün sonra laparotomi yapılıp, tüm ratlar sakrifiye edilmiş, ooferektomi ve intrakardiak kan alımı yapılmıştır. Alınan örneklerden histomorfolojik inceleme, folikül sayımı, immunohistokimyasal ve genetik analizler ile GDF-9 ve BMP-15 dağılımı ve östradiol ölçümü yapılmıştır. 2. grupta atretik foliküllerde artış gözlenirken 4. grupta folikülogenez normal ilerlediği gözlenmektedir. 3. grupta atrezinin kısmi olarak azaldığı izlense de, multi oositli foliküllerin varlığı dikkati çekmiştir. GDF-9 ve BMP-15 immunohistokimyasal tutulumları ve gen ekspresyonları 1 ve 4. grupta benzer gözlenmiştir. Bu çalışma, literatürde cell sheetin prematür over yetmezliği modelinde kullanıldığı ilk çalışmadır. Kök hücrelerin sistemik dolaşıma verilmemesi avantajı dışında cell sheet yöntemi, intravenöz uygulamaya göre prematür over yetmezliği tedavisinde daha başarılı bulunmuştur. Bu durum cell sheet yönteminin prematür over yetmezliği tedavinde yararlı ve yeterli yeni bir yaklaşım olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Premature ovarian insufficiency is development of hypergonadotropic hypogonadism before the age of 40 and definitive treatment is absent. Preliminary animal studies suggest stem cell treatment. In the current study, we aimed to compare the efficacy of cell sheet method with intravenous application of stem cells in premature ovarian insufficiency among an animal model. By this way 4 group was generated from Spraque Dawley rats; 1stgroup: control-arm (SF), 2ndgroup: premature ovarian insufficiency arm generated by cyclophosphamide (200mg/kg), 3rdgroup: premature ovarian insufficiency+ intravenous-stem cell and 4thgroup: premature ovarian insufficiency +cell sheet method. 21days after the laparotomy, all rats were sacrificed, oophorectomy and intracardiac blood were performed. Histomorphologic examination, follicular count, immunohistochemical and genetic analysis of GDF-9 and BMP-15 distribution and estradiol were performed in samples. Atretic follicules was seen more in the 2nd arm whereas folliculogenesis represented normal distribution in the 4th arm. In the 3rd arm, although partially decreased atresia was apparent, multi oocytes follicles were the most remarkable finding. GDF-9 and BMP-15 involvement and gene experessions were similar between 1st and 4th arms. The current attempt represents a pioneer study in the literature in which cell sheet method was used for the first time in a POI model. Cell sheet method was more effective than IV-stem cell method plus not applying stem cells in the systemic circulation. Those results suggest that cell sheet method might be a feasible and efficient method for the stem cell treatment of models with POI and might be a new treatment approach in POI.