Futbolcularda torakolumbar fasyanın osteopatı̇k teknı̇kle gevşetı̇lmesı̇nı̇n alt ekstremı̇te fonksı̇yonel performansına lumbar ekstansör enduransa ve mobı̇lı̇teye akut etkı̇sı̇
The acute effect of releasing the thoracolumbar facia by osteopatic technique on lower extremity functional performance on lumbar extensor endurance and mobility in football players
  1. Tez No: 791150
  2. Yazar: ERKAN ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı profesyonel futbolcularda torakolumbar fasyanın osteopatik teknikle gevşetilmesinin alt ekstremite fonksiyonel performansına, lumbar ekstansör enduransa ve mobiliteye akut etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya profesyonel düzeyde futbol oynayan 30 gönüllü erkek (ortalama yaş= 25,5 ± 4,5 yıl) sporcu katılmış ve katılımcılar rastgele yöntemle deney ve kontrol grubu olarak ayrılmışlardır. Deneklerin alt ekstremite fonksiyonel performansı, lumbar ekstansör enduransı ve mobilite ölçümleri Still Tekniği ve plasebo uygulamalarından önce ve hemen sonrasında olmak üzere 2 kez ölçülmüştür. Deneklerin alt ekstremite fonksiyonel performansı; Single Leg Hop Testi ile; lumbar ekstansör enduransı, Beiring-Sorensen Ekstansor Endurans Testi ile; mobilite becerisi, Modifiye Schober Testi ile belirlenmiştir. Katılımcıların ön test ve son test değerleri arasındaki fark, nonparametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi; yüzdesel artış ise yüzde frekans analizi ile belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre deney grubunun lumbar ekstansör endurans testlerinin ön test son test değerleri arasında son test lehine anlamlı fark olduğu; alt ekstremite fonksiyonel performansı ve mobilite değerlerinin ise anlamlı fark olmamasına rağmen son testte geliştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak torakolumbar fasyanın osteopatik teknikle gevşetilmesi deney grubu katılımcılarının lumbal ekstansör enduranslarını, son testte anlamlı olarak geliştirdiği; alt ekstremite fonksiyonel performans ve mobilite becerilerinin ise anlamlı fark olmamasına rağmen son test değerlerinde bir gelişme olduğu görülmektedir. Sporcularda egzersizden önce torakolumbar fasya dokusunun osteopatik teknikle gevşetilmesi, kas kasılmasını olumlu etkileyerek performansı akut olarak artıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effect of osteopathic release of the thoracolumbar fascia on lower extremity functional performance, lumbar extensor endurance and mobility in professional soccer players. 30 volunteer male (age= 25.53 ± 4.55) athletes who play professionally soccer participated in the study and the participants were randomly divided into experimental and control groups. The functional perfromance of the lower extremities, lumbar extensor endurance and mobility measurements of the subjects were measured 2 times before and immediately after the Still Technique and placebo applications. Subjects' lower extremity functional performance was determined by Single Leg Hop Test; lumbar extensor endurance by Beiring-Sorensen Extensor Endurance Test; Mobility skill by Modified Schober Test. The difference between the pretest and posttest values of the participants, Wilcoxon signed-rank test from nonparametric tests; the percentage increase was determined by percentage frequency analysis. According to the results of the statistical analysis, there was a significant difference between the pre-test and post-test values of the lumbar extensor endurance tests of the experimental group in favor of the post-test; although there was no significant difference in lower extremity functional performance and mobility values, it was determined that they improved in the post-test. As a result, release of the thoracolumbar fascia with the osteopathic technique significantly improved the lumbar extensor endurance of the experimental group participants in the posttest; Although there is no significant difference in lower extremity functional performance and mobility skills. It is seen that there is an improvement in post-test values. It can be said that releasing the thoracolumbar fascia tissue with osteopathic technique before exercise in athletes will acutely increase performance by positively affecting muscle contraction