Magnezyum ve alaşımlarının aşınma davranışlarına alüminyum ve çinko ilavelerinin etkisi
Effect of aluminium and zinc additions on wear and corrosion behaviours of magnesium alloys
- Tez No: 791162
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada amaç, Magnezyum ve alaşımlarına Al ve Zn elementlerinin sertlik ve aşınma direnci üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Döküm yöntemi ile dört farklı kimyasal morfolojiye sahip Mg alaşımları, Zn elementinin alaşım içerisindeki % oranı sabit tutularak Al elementinin yapı içerisindeki % oranı arttırılarak AZ053, AZ13, AZ23, AZ33 kimyasal birleşime sahip numunelerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Farklı kimyasal morfolojiye sahip yapıların bir sonucu olarak farklı aşınma ve süneklik ilişkisine sahip Magnezyum alaşımları üretilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen bu alaşımlara 2N, 4N ve 8N yük, 2 mm/sn hızında 10.000 mm boyunca uygulanarak aşınma deneyi yapılmıştır. Deney sonrasında sertlikleri, mikroyapıları, optik ve SEM görüntüleri karşılaştırılmış ve alaşım oranlarının etkileri incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde ise farklı kimyasal morfolojiye sahip Magnezyum alaşımlarındaki Al elementinin aşınma direncini ve sertlik değerlerini arttırdığı tespit edilmiştir. Çalışmada aşınma genişliği, aşınma derinliği ve alan kaybı detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Al and Zn elements on the hardness and wear resistance of Magnesium and its alloys have been researched. Mg alloys with four different chemical morphologies, the percentage of Zn element in the alloy was kept constant and the percentage of Al element in the structure was increased, and the samples with the chemical composition AZ053, AZ13, AZ23, AZ33 were produced by casting method. As a result of structures with different chemical morphology, Magnesium alloys with different wear and ductility relation have been produced. Wear tests were carried out by applying 2N, 4N and 8N loads at a speed of 2 mm/second for 10,000 mm on these alloys. After the experiment, their hardness, microstructure, optical and SEM images were compared, and the effects of alloy ratios were researched. As a result, it has been determined that the Al element in Magnesium alloys with different chemical morphology increases wear resistance and hardness. morphology increases wear resistance and hardness. In this study, the wear width, wear depth and are loss has been examined in detail.