Nükleer santraller ile geleneksel santrallerin güvenlik ve ekonomik yönlerden karşılaştırılması
  1. Tez No: 79117
  2. Yazar: EMRE URASOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
IX ÖZET Günümüzde büyük bir hızla devam eden sanayileşme ve teknolojik gelişmeler, giderek büyüyen enerji ihtiyacını da ortaya çıkarmaktadır. Mevcut teknolojilerle üretim yapan geleneksel santrallerin bazı durumlarda ihtiyacı karşılayamaması, alternatif kaynakların geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışmasında çok yeni bir geçmişe sahip olan nükleer santraller ile uzun yıllardır kullanılmakta olan geleneksel santrallerin gerek yatırım ve gerekse üretim maliyetleri incelenmeye çalışılmış ayrıca topluma yansıyan fayda ve zararları karşılaştırılmıştır. Ekonomik incelemelerde daha çok, üretimde payları yüksek olan hidrolik, termik ve nükleer santraller göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde geleneksel yöntemlerle üretim yapan santrallerden bahsedilmiş ve bu santrallerin geçmişten günümüze gelişmeleri ve kısaca yapıları ortaya konmuştur. Daha sonra nükleer teknoloji ele alınmış, temel nükleer olaylar, reaktörlerin yapı ve işleyişleri ile reaktörlerin çeşitleri açıklanmıştır. Ekonomik karşılaştırma için hesapları daha karmaşık yapıya sahip olan nükleer üretim maliyeti incelenmiştir. Nükleer santrallerde maliyet sermaye masrafları, işletme ve bakım masrafları ile yakıt çevrim masrafları bileşenlerinden oluşmaktadır. Bunda kapatma masrafları da azda olsa etkili olmaktadır. Tüm bu masrafları özellikle yakıt çevrim masraflarını etkileyen faktörler detaylı olarak incelenmiştir. Yakıt çevrimi ön masraflar ile açık ve kapalı çevrimden oluşan arka masraflardan oluşmaktadır. Bunların üretim maliyetine etkileride gösterilmeye çalışılmıştır. Bölümün sonunda da örnek sayısal bir uygulama da yapılmıştır. Nükleer santrallerin ekonomik hesapları öncellikle hesaplarda kullanılan yönteme ve ön kabullere bağlıdır. Hesapların gerçekleştirilmesinde mühendislik ekonomisi analizinde çok kullanılan indirgenmiş maliyet yöntemi tercih edilmiştir. Çıkan sonuç çeşitli ülkelerdeki referans değerleri gösteren çizelgeler ile karşılaştırılmıştır. Son olarak çevresel etkiler belirtilmiştir. Bu çalışma için öncelikle literatür taraması gerçekleştirilmiş, ayrıca yetkili otoriteler ve bir nükleer santral üretici firması ile görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan hesaplarda ve diğer incelemelerde ülkemiz koşullarında nükleer santral yapılabilirliliğinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Karşılaştırma, Ekonomi, Geleneksel Santraller, Nükleer Santraller, Enerji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrialization and technological development have been sustaining rapidly and reveal an increasing energy necessity today. Lack of conventional power plants in meeting the demand constrains the development of alternative solutions. This study takes a brief look at both generating and construction costs of nuclear as well as conventional power plants. It also compares the pros and cons of impacts reflecting to the society and environment. Only the hydroelectric, thermal, and nuclear power plants, which have important generating shares on world market, have been considered on economic studies. In the very first section, conventional power plants have been mentioned. Their structures and developments have been revealed. On the following section, nuclear technology has been studied and fundamentals of nuclear energy, reactor energy generating process and a variety reactors have been explained. It also comprises nuclear generating cost analysis for comparison, because it has more complex calculations than others. Nuclear generating cost has been broke up into three components of which consist capital costs, operation and maintenance costs, and fuel cycle costs. Decommissioning costs have also relatively an effect on the final total. All these components especially fuel cycle have been studied in detail. Nuclear fuel cycle costs consist of front-end costs, operation costs, and back-end costs which is affected by the economic alternatives of open-loop factor and closed-loop factor. Effects of these to the total have been shown for the evaluation of an economic bid. At the end of this section, a numerical example has been carried out. Economic analysis of nuclear power plants are first depend on the preliminary conditions and the method being pursuit. Therefore, levelised cost method, which is prefered in engineering economic analyse, has been used for the implementation of calculations. Then, the results have been compared with the tables showing the reference values of some countries. Environmental aspects have been added as the last section of this article. At the beginning of the study, literature research has been carried out, and then several interviews have been done with the state authorities and reprensentative of an international nuclear power plant manufacturer respectively. Consequently, after the examinations and calculations, it has been seen that feasibility of nuclear power plants in our economic conditions is very high. Keywords : Comparison, Economics, Conventional Power Plants, Nuclear Power Plants, Energy