Koyunlarda Kırım-Kongo kanamalı ateşi virusu (Kkkav) seroprevalansının araştırılması
Investigation of Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (Cchfv) seroprevalence in sheep
  1. Tez No: 791173
  2. Yazar: MUSTAFA ÜĞDÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASBİ SAİT SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virusu (KKKAV) ağırlıklı olarak Hyalomma keneleriyle bulaşan, insanlarda ölümcül seyreden, şiddetli hemorajik ateşe yol açan viral bir patojendir. Afrika, Asya ve Avrupa'da yaygın bir dağılıma sahip kene kaynaklı bir hastalık olan KKKA Türkiye'de de görülmektedir. Bu ölümcül patojen birçok evcil ve yabani hayvanı içeren kene-omurgalı-kene döngüsüyle doğadaki varlığını sürdürmektedir. KKKAV ile enfekte olan evcil hayvanlarda klinik belirti görülmez ancak bu hayvanların serumlarındaki antikor varlığı etkene maruziyetin en önemli kanıtıdır. Çiftlik hayvanlarında KKKAV'ye maruziyetin ortaya konması insan sağlığını tehdit eden KKKA'ya karşı avantaj sağlayacaktır. Bu çalışma, Türkiye'nin Batı Akdeniz bölgesindeki koyunlarda KKKA'nın yayılımı hakkında güncel bilgiler elde edilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Bu amaçla 395 adet koyun kan serumunda KKKA'ya özgü antikor varlığı çift antijenli sandviç ELISA yöntemiyle test edildi. Kullanılan ELISA kitinin tanısal sensitivite ve spesifisite değerleri sırasıyla %96,8-99,8 ve %99,8-100 oranlarına sahipti. Koyunlarda KKKAV enfeksiyon seroprevalansı %95 güven aralığında %18,98 (75/395) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Crimean Congo Hemorrhagic Fever Virus (CCHFV) is a viral pathogen that is mainly transmitted by Hyalomma ticks and causes a fatal hemorrhagic fever in humans. CCHF, which is a tick-vertebrate-tick disease with a widespread distribution in Africa, Asia, and Europe, is also seen in Turkey. This deadly pathogen maintains its existence in nature with its tick-rabal-ken cycle, which contains many domestic and wild animals. There is no clinical symptom in domestic animals infected with the CCHFV, but the presence of antibodies in the serums of these animals is the most important proof of active exposure. The discovery of exposure to the CCHFV in farm animals will provide an advantage against the CCHF, which threatens human health. This study was carried out to obtain up-to-date information about the spread of CCHF in sheep in the Western Mediterranean region of Türkiye. For this purpose, the presence of CCHF-specific antibodies in the blood serum of 395 sheep was tested by the double antigen sandwich ELISA assay. The diagnostic sensitivity and specificity values of the ELISA kit used were 96.8–99.8% and 99.8–100%, respectively. In a 95% confidence interval, the seroprevalence of the CCHF in sheep was determined to be 18.98% (75/395).