Kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığının endemik olduğu bazı illerde (Samsun, Sivas, Tokat) kesilen ruminant türlerinde KKKA virus varlığının virolojik ve serolojik olarak araştırılması
Virological and serological investigation of crimean-congo hemorrhagic fever virus (CCHfv) in ruminant species slaughtered in some CCHF-endemic provinces (Samsun, Sivas, Tokat)
  1. Tez No: 473699
  2. Yazar: EMRE ÖZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, KKKAV enfeksiyonlarının endemik olarak görüldüğü, Samsun, Sivas ve Tokat illerinde kesimi yapılan hayvan türlerinde (sığır, koyun ve keçi) hastalığın varlığı ve yaygınlığı hem serolojik hem de virolojik yöntemler kullanılarak araştırıldı. Bu hayvan türlerinin doğadaki virus sirkülasyonunda ve hastalığın insanlara bulaşmasında ne kadar etkin rol alabilecekleri ortaya konulmaya çalışıldı. Kesimi yapılan hayvan türleri arasında viremi olasılığı ile mevsimsel dağılımın belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca viremik hayvanlarda viral yük miktarlarının moleküler yöntemlerle belirlenmesi ve son konak olan insanların kesim sırasında maruz kalabilecekleri maksimum viral yük miktarlarının ortaya konulması amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Samsun, Sivas ve Tokat illerinde faaliyet gösteren ikişer adet mezbaha seçilerek örnekleme yapıldı. Mezbahalar, 1 Eylül 2013-31 Ağustos 2014 arasında düzenli olarak ziyaret edildi ve kesimi yapılan hayvan türlerinden kan örnekleri alındı. Bu süre zarfında toplam 1337 adet serum ve plazma örneği toplandı. KKKAV antikorlarının tespiti amacıyla serum örnekleri ELISA ile test edildi. Sığırlarda seroprevalans oranı %36,21 (340/939), koyunlarda %6,27 (24/383) ve keçilerde ise %6,67 (1/15) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence and prevalence of the disease were investigated by both serologically and virologically in slaughtered ruminant species (cattle, sheep and goat) in Samsun, Sivas and Tokat provinces where CCHFV infections are endemic. It has been tried to show how effectively these animal species can play a role in the circulation of the virus in the environment and in transmission of the disease to humans. It was aimed to determine the seasonal distribution and viremia possibility among the slaughtered animal species. In addition, this study was conducted to determine the quantities of viral load in viremic animals by molecular methods and to determine the maximum viral load amounts that people as the last host can be exposed during the slaughter. In this context, two slaughterhouses operating in Samsun, Sivas and Tokat provinces were selected and sampled. The slaughterhouses were regularly visited from 1 September 2013 to 31 August 2014 and blood samples were taken from slaughtered animal species. A total of 1337 serum and plasma samples were collected during this period. The serum samples were tested by ELISA for the detection of CCHFV antibodies. The seroprevalence rate in cattle was determined as 36,21% (340/939), in sheep 6,27% (24/383) and in goats 6,67% (1/15).