Benzimidazol türevi öncü bileşiğin in vivo analjezik ve antienflamatuvar etkilerinin araştırılması
In vivo analgesic and anti-inflammatory effects of benzimidazole derivative leading compound research
  1. Tez No: 791192
  2. Yazar: YUSUF KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan çalışmamızda sentezi ve in-vitro çalışmaları tamamlanmış olan benzimidazol türevi bileşiğin BALB-C farelerde in-vivo antienflamatuvar ve analjezik aktiviteleri (10, 30 ve 100 mg/kg dozlarda) referans olarak İBU (100 mg/kg) kullanılarak test edilmiştir. Antienflamatuvar aktivite tayini karagenin ile oluşturulan pençe ödemi testi, analjezik aktivite tayini ise intraperitoneal (i.p.) asetik asit ile oluşturulan kıvranma testi ile gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kontrol grubu olarak hem SF hem de bileşiğin çözücüsü olarak kullanılan DMSO test edilmiştir. Farelerde pençe ödeminin zamana bağlı değişimi incelendiğinde; SF ve DMSO grupları arasında anlamlı fark bulunmamış olup pençe ödeminin 180-360. dakikalarında plato oluşturduğu gözlenmiştir. Ödem formasyonunun ikinci fazını gösteren 270. dakika sonuçları incelendiğinde; aday bileşiğin her üç dozunda da antiödematöz etkisinin referans madde İBU'ya benzer olduğu gözlenmiştir. Kıvranma modeli ile farelerde aday bileşiğin antinosiseptif aktivitesi incelendiğinde; bileşiğin üç farklı dozunda da referans madde İBU'nun etkisine benzer analjezik etki gözlenmiştir. Bu etki kontrol gruplarından istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı bulunmuştur. Pençe deneyinden sonra 24 saat izlenen farelerde bileşiğin akut toksik etkisi ve ölüm gözlenmemiştir. Bileşiğin analjezi deneyinden 4 saat sonra farelerin midesinde ülseratif etki gözlendiğinde İBU'nun en fazla ülseratif etkiye sahip olduğu, bileşiğin tüm dozlarında ise daha az ülseratif etki olduğu gözlenmiştir. Tüm çalışma sonuçları değerlendirildiğinde farmakolojik aktiviteleri araştırılan benzimidazol türevi öncü bileşiğin analjezik ve antienflamatuvar etkinliğe sahip olduğu ve bu etki referans maddesi İBU ile karşılaştırıldığında benzer potansiyele sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca bileşiğin akut toksik etkisinin olmadığı ve fare midelerinde kanama odağı yapma eğilimlerinin İBU'dan daha az olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the in-vivo anti-inflammatory and analgesic activities of the benzimidazole derivative compound whose synthesis and in-vitro studies were completed in BALB-C mice (at 10, 30 and 100 mg/kg doses) were tested using IBU (100 mg/kg) as a reference. The anti-inflammatory activity was determined by the paw edema test induced by carrageenan, and the analgesic activity was performed by the writhing test induced by intraperitoneal (i.p.) acetic acid. In the experiments, both SF as the control group and DMSO, which was used as the solvent of the compound, were tested. When the time-dependent change of paw edema in mice was examined; there was no significant difference between the SF and DMSO groups, and the incidence of paw edema was 180-360. It was observed that it formed a plateau in minutes. When the 270th minute results showing the second phase of edema formation are examined; the antiedematous effect of the candidate compound was observed to be similar to that of the reference substance IBU at all three doses. When the antinociceptive activity of the candidate compound was examined in mice with the writhing model; an analgesic effect similar to that of the reference substance IBU was observed at three different doses of the compound. This effect was found to be statistically significantly different from the control groups. No acute toxic effects and death of the compound were observed in mice followed for 24 hours after the claw experiment. When the ulcerative effect of the compound was observed in the stomach of rats 4 hours after the analgesia experiment, it was observed that IBU had the most ulcerative effect, while less ulcerative effect was observed at all doses of the compound. When the results of all studies are evaluated, it is understood that the benzimidazole derivative lead compound, whose pharmacological activities were investigated, has analgesic and anti-inflammatory activity and this effect has a similar potential when compared with the reference substance IBU. In addition, it was concluded that the compound did not have an acute toxic effect and the tendency to cause bleeding focus in mouse stomachs was less than IBU.