Kavak (P. x euramericana I-214) ve kızılağaç (A. Glutinosa subsp. barbata) kontrplaklarının tutkallanma özellikleri
- Tez No: 7912
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kızılağaç (a* glutinosa aubsp. barbata) ve Kavak CP^* euramericana“ 1-2 14 ”) odunları İle üre formaldehit tutkslx kullanılarak üretilen kontrplakların yapışma direnci üzerine pres basıncı ve sıcaklığı, tutkal miktarı, kaplama sıcaklığı ve bekletme süresi faktörlerinin etkilerinin araştırıldığa bu çalışmada önce kontrplak üretimi hakkında genel bilgiler verildikden sonra, tutkallamada yapıştırma direncini belirle mek için kullanılan deney metodları anlatılmıştır. Soyma makinesinde buharlama işlemi yapılmadan 1,2mm ka lınlığında soyulan levhalar, % 5-8 rutubete kadar kurutulmuş ve daha sonra tüm levhalar rutubetleri % 7 olacak şekilde kil- matize edilmişlerdir. Aşağıdaki tabloda gösterilen faktörlere göre 3 tabakalı ve 32 adet. kızılağaç, ile 32 adet kavak olmak üzere toplam 64 adet kontrplak üretilmiştir» Pres basıncı CKg/cm.2) ı 10, 12, 14 Pres sıcaklığı (°C) Tutkal miktarı (gr/m2) Bekletme süresi (dak.) Kaplama sıcaklığı (°C) Pres süresi (dak.) 120, 140 150, 170, 180 5, 10, 15, 20 20, 40 4 Yukarıdaki Özelliklere göre üretilen levhaların yapışma dirençleri Makaslama - gekme deneyi ile tesbit edilmiştir. Bu deney iğin örnekler DİN 53255 (1964) ve TS 47 (1981) de belir tilen esaslara göre hazırlanarak klimatize edilmiş ve 24 saat 20 °C deki su ile 3 saat 67 °C deki su da bekletildikten sonra denenmişlerdir. Sonuç olarak Kızılağaç kontrplakları, Kavak kontrplakları na göre daha yüksek bir yapışma direnci gösterdiği, pres sıcak lığının artmasının yapışma direncini yükselttiği ve bekletme. süresini kısalttığı, sürülen tutkal miktarının yapışma direnci ni etkilediği, fakat 150 gr/m2 ile 170 gr/m2 arasındaki artışınönemli olmadığı, pres basıncının artmasının yapışma direncini artırdığı ve bu artışın kavak kontrplaklarda daha Önemli ol duğu, ayrıca kaplama sıcaklığının yapışma direnci üzerine ö- nemli bir etkisinin olmadığı fakat bekletme süresini kısalt tığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study, the influences of press pressure and tem perature, glue spread rate, veneer temperature and assembly- time on glue-bond quality of plywoods were studied on ply woods produced from Alder (Alnus glutinosa subsp. barbata) and Poplar (Populus x euramericana '1-214') by using urea- formaldehyde adhesive. Rotary-cut veneers peeled in the machine in the thick ness of 1.2 mm were dried to 5-3 % moisture and th^n condi-' tioned to 7 % moisture. 64 panels of plywood consisted of 32 panels of Alder and 32 panels of poplar with 3 plies were produced according to the following parameters: Press ore s sure (kg/' cm") Press temperature ( G) n Glue spread rate (g/trr) A s se mb ly t ime ( rain. ) Veneer Temperature ( C) Pres time (min.) 10, 12, 14 120, 140 150, 170, 190 5, 10, 15, 20 20, 40 4 Specimens prepared according to Dill 53255 (1964) and TS 47 (19ol) and conditioned were tested after immersed in water at 20 °C for 24 hours and at 67 °C for 3 hours for shear-tensile strength to determine glue-bond quality. Results of the tests. rshowed that plywoods produced from Alder have higher glue-bond quality than these of poplar. The increase in press temperature increased glue-bond quality decreased assembly time and influenced glue-bond quality of 2 the adhesive. But the increase between 150 - 170 g/m was not of import- rice. The glue-bond quality was increased by the increase in the press pressure and this increase v/as of more importance in plywoods produced from poplar. Moreover, veneer temperature v/as observed to have no influence on the glue-bond quality but to decrease the assembly time.