Covid-19 (Corona virüs) salgın hastalığı sırasında 0-2yaş çocuğu olan ebeveynlerin aşıya karşı tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of parents with children aged 0-2 years against vaccination during the covid-19 (Corona virus) epidemic
  1. Tez No: 791208
  2. Yazar: ESAT ERDEM GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ÖZGÜVEN ÖZTORNACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Salgın hastalıkların önlenebilmesi için aşılamayla bağışıklama çok önemli bir ihtiyaçtır. Ancak bazı aileler bazı nedenlerden aşı tereddüdü süreci yaşamakta, sonuçta yapılması gereken aşı-aşıları reddetmektedir. Bu araştırma COVID-19 salgın hastalığıyla birlikte 0-2 yaş çocukların ebeveynlerinin aşıya karşı tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma 0-2 yaş çocukların 292 ebeveyniyle yürütülen, tanımlayıcı türde karşılaştırmalı ve kesitsel bir araştırmadır. Veri toplamada“Sosyodemografik Veri Formu”, Aşıya Karşı Tutumlar Ölçeği“ kullanılmıştır. Veriler, Haziran-Aralık 2021 tarihleri arasında polikliniklerde toplanmıştır. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bakanlık izninin ardından, etik kurul izni ve hastane kurum izinleri alınmıştır. Tanımlayıcı istatistikler kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Ölçeğin güvenirliğini değerlendirme amacına yönelik ”Güvenirlik Analizi" uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde niceliksel olanların karşılaştırılmasında; bağımsız iki grup arasındaki fark için bağımsız t testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi, farklılık yaratan grubun tespit edilmesi için Bonferroni testi uygulanmıştır. Kategori sayısı 30'dan küçük olan değişkenler için iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi, fark yaratan grubu tespit etmek için düzeltilmiş Bonferroni testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Immunization by vaccination is a very important need in order to prevent epidemic diseases. However, some families experience a process of vaccine hesitancy for some reasons, and ultimately refuse the vaccine-vaccines that need to be made. This research was conducted to investigate the attitudes of parents of children aged 0-2 years old towards vaccination with the COVID-19 pandemic. Method: The research is a descriptive kind of comparative and cross-sectional research conducted with 292 parents of children aged 0-2 years. The“Sociodemographic Data Form”and the Attitudes towards Vaccination Scale“ were used in data collection. December June-Dec 2021 data were collected in outpatient clinics. After the ministerial permission received from the Ministry of Health, ethics committee permission and hospital institution permission were obtained. ”Reliability Analysis" was applied for the purpose of evaluating the reliability of the scale. In the comparison of quantitative ones in data showing normal distribution; independent ttest for the difference between two independent groups, one-way variance analysis for the comparison of more than two independent groups, Bonferroni test for the determination of the Deciency group were applied. For variables with a category number less than 30, the Mann Whitney U test was used for the difference between two independent groups, the Kruskal Wallis H test was used for the comparison of more than two independent groups, and the corrected Bonferroni test was used to determine the Deciency group