Hızlı afazi bataryası'nın (Quick aphasia battery) Türkçeye uyarlanması: Pilot çalışma
Adaptation of the quick aphasia battery to Turkish: Pilot study
- Tez No: 791207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Beyin hasarı sonucu afazisi olan bireylerin dil bozukluklarını bir veya daha fazla yönden değerlendiren birçok test olmasına rağmen, yeterince standardize edilenlerin sayısı nispeten azdır. Türkçede afazili bireylerin değerlendirilmesine yönelik yaygın olarak kullanılan iki test bulunmaktadır: (1) Afazi Dil Değerlendirme testi ve (2) Gülhane Afazi Testi-2. Bu çalışmanın amacı da afazili bireylere yönelik olan ve dilin tüm alanlarını ayrıntılı ve hızlı bir şekilde değerlendirmeyi sağlayan Hızlı Afazi Bataryası'nın (Quick Aphasia Battery) Türkçeye uyarlanmasıdır. Testin pilot çalışmasına 14 inmeli, 19 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Testin uygulaması yüz yüze görüşme ile yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. HAB ve ADD test sonuçlarının analizine göre, bulgularının birbirlerini destekleyici yönde olduğu görülmüştür. HAB'ın Türkçe alanyazında, afazili bireylerin değerlendirme sürecinde afazinin varlığını saptamak için kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu testin alana kazandırılması ile gelecekte afazi konusunda yürütülmesi planlanan çalışmaları destekleyeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are many tests that evaluate one or more aspects of language skills in individuals with aphasia, the number of tools standardized for Turkish are limited. There are two commonly used tests in aphasia assessment tools for Turkish: (1) Aphasia Language Assessment Test (ADD) and (2) Gülhane Aphasia Test-2. The aim of this study is to adapt the Quick Aphasia Battery (Quick Aphasia Battery- HAB) to Turkish, which is used for assessment of aphasia and which evaluates all areas of language in detail and quickly. SPSS 25 program is used for the statistical analyses of the data. The analysis results indicate that the scores of HAB and ADD are compatible. The results indicate that HAB can be used to screen for and assess aphasia. The present research can pave the pathway for further work that will utilize HAB.