Akciğer kanseri beyin metastazının genetik ve patolojik subtiplerinin fonksiyonel nöroanatomi temelli dağılımı
Distribution of genetic and pathological subtypes of brainmetastasis from lung cancer based on functional neuroanatomy
  1. Tez No: 791240
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNAL, DR. EZEL YALTIRIK BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akciğer kanseri olan hastalarda beyin metastazındaki nöroanatomik dağılımın patolojik subtip ve genetik değişiklikler ile ilişkisinin araştırılması ve tartışılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup çalışmanın ilk aşamasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr.Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 01.05.2017 ile 31.05.2022 tarihleri arasında, akciğer kanseri tanısı histopatolojik olarak gösterilmiş, kontrastlı beyin manyetik rezonans görüntüleme ile beyin metastazı tanısı almış, görüntülerine Picture Archiving and Communication System (PACS) sistemi üzerinden ulaşılabilen 166 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların beyin MRG incelemelerinden tutulum yerleri tespit edilmiş, metastaz sayıları belirlenmiş, metastaz sayısının ve tutulum yerlerinin histopatolojik subtipler ve genetik değişiklikler ile ilişkisi araştırılmıştır. Histolojik subtipler adenokarsinoma (ADK), skuamöz hücreli karsinoma (SHK), büyük hücreli karsinoma (BHK) ve küçük hücreli akciğer kanseridir (KHAK). Rutin genetik parametreleri epidermal growth faktör reseptörü (EGFR), anaplastik lenfoma kinaz (ALK), ROS proto-onkogen 1 (ROS1) ve programmed death-ligand 1 (PD-L1) oluşturmaktadır. Bulgular: Hastalarda frontal lob (%53,6), parietal lob (%34,9) ve serebellar hemisfer (%35,5) bölgelerinde beyin metastazlarının tutulum oranları daha yüksekti. Hastaların 94'ünde (%56,6) beynin tek bölgesinde tutulum görülürken; 72 hastada (%43,4) beynin birden fazla bölgesinde tutulum görüldü. Akciğer kanseri patolojik tümör alt tiplerine göre hastalarda beyin metastazı sayı ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir farklılık olduğu saptandı (p=0,005). Yapılan alt grup incelemesinde bu farklılığın büyük hücreli karsinom (BHK) tümörlerinden kaynaklandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate and discuss the relationship between pathological subtypes and genetic alterations in lung cancer patients and the neuroanatomical distribution of brain metastases. Material and Method: Our study is a retrospective study. In the first phase of the study, 166 patients who were diagnosed with lung cancer histopathologically between 01.05.2017 and 31.05.2022 at University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Research and Trainin Hospital, who were diagnosed with brain metastases using contrast-enhanced brain MRI, and whose images were accessible through the Picture Archiving and Communication System (PACS) were studied. In all patients, brain magnetic resonance imaging images were used to determine the sites where metastases sites of involvement, the number of metastases was determined, and the association between the number of metastases and sites of involvement with histopathologic subtypes and genetic modifications was examined Histological subtypes are adenocarcinoma (ADK), squamous cell carcinoma (SHK), large cell carcinoma (BHK), and small cell lung cancer (KHAK). Routine Genetic parameters consist of epidermal growth factor receptor (EGFR), anaplastic lymphoma kinase (ALK), ROS proto-oncogene 1 (ROS1) and programmed death-ligand 1 (PD-L1). Findings: The involvement rates of brain metastases were higher in the frontal lobe (53.6%), parietal lobe (34.9%) and cerebellar hemisphere (35.5%). While 94 (56.6%) of the patients had involvement in one brain region, 72 (43.4%) had involvement in more than one brain region. There was a statistically significant difference in the mean number of brain metastases in patients according to the pathological tumor subtypes of lung cancer (p=0.005). The subgroup study determined that this difference was due to large cell carcinoma.