CCS7 sinyalleşmesi ve Türkiye'deki uygulamaları
CCS7 signalling and related operations in Turkey
- Tez No: 79125
 - Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET No.7 ortak kanal haberleşmesi, bir santraller arası işaretleşme sistemidir. Konuşma ve veri kanalları için işaretleşme bilgisi ayrı iletim kanalını (kanallarını) işgal eder. Bu, her konuşma hattının kendi işaretleşme mesajlarını taşıdıkları kanala bağlı (CAS) işaretleşmeden farklıdır. İşaretleşme bit hızı 64 kbit'dir ve 30-kanallı sayısal haberleşme için uygun bir hızdır. Mesajın uzunluğu ise 8 bit'lik grupların katla rı şeklindedir. Telefon sistemlerinde bu bit hızından ayrılmanın bir anlamı yoktur, gerçekten de bu oran mesaj işaretleşme sistemini çok açık hale getirmektedir. Ayrıca tercihe bağlı olarak 4 kbit/s (24 kanal sayısal) ve 24 kbit/s (analog) hızlar da kullanılabilir. Ortak kanal işaretleşmesinde; işaretleşme tamamıyle konuşma iletimi ve bağlaşmadan ayrıdır, hızlı işaretleşme imkanı, büyük sayıda işaret potansiyeli, işaretleri konuşma esnasında gönderebilme yeteneği, işaretleri değiştirebilme ve ekleyebilme özelliği, büyük sistemler için ekonomiklik, verimlilik gibi avantajlar mevcuttur. Türkiye'de CCS7 uygulamaları epey bir hız kazanmıştır. Önümüzdeki günlerde ISDN uygulamalarına da başlanacaktır. ISDN dijital bir servistir ve bir çok alanda kullanım kolaylığı sağlayan esnek bir yapıya sahiptir. PC makine bağlantılarının, görsel PBX telefon servislerinin kullanılmasında çeşitli çözümler sağlar. Küçük işyerlerinde ve ya evinizde band genişliği açısından ISDN' den daha iyi çok fazla alternatif yoktur. Büyük organizasyonlar için daha hızlı network seçimleri yapılabilir fakat bireysel kullanımlarda örneğin internet erişiminde veya LAN network'üne uzaktan erişimde ISDN en hızlı seçenektir. Bir ISDN hattında yüzlerce servis kullanma seçeneği vardır. ISDN uygulamaları Türkiye'de DMS üzerinde yeni yeni başlatılmaktadır. Getirdiği kolaylıklar, hız, telefon servisleri yanında servislerin kullanımı oranında abonelerin ödemelerinde epey bir artış olması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT No. 7 common channel signaling is a system which works between telephone switches. The signaling for speech and data use the separate channel(s). CCS7 is different from the channelized access (CAS) signaling system, because in CAS, every speech channels carries their own signaling messages. Signaling bit speed is 64 kbit/s and this is proper to 30-channel digital communication systems. If it's necessary, 4kbit/s (24 channel digital) and 24 kbit/s (analog) can be used. In CCS7 system, separate signaling network from speech and data link, faster call setup, security, flexibility of general message types options for unforeseen services, non-limited complexity of signaling. Nowadays CCS7 operations going faster in Turkey. ISDN (integrated services digital network) operations will also been started. ISDN is a digital service and it is very sensitive to outside interferance. It is also a very powerful and flexible service, providing support for solutions as diverse as PC connectivity, burglar alarm monitoring and virtual PBX telephone services. There are hundreds of options possible on an ISDN line. The power and flexibility of ISDN can make it a very complex process to get configured just right. There are not a lot of alternatives today if you want more bandwidth at home or at a small business. There are a variety of faster network choices available to larger organizations, but these solutions tend to be priced beyond the reach of most individuals. For internet access or remote access to a corporate LAN, ISDN is the one higher-speed option available for most people.