Step motor kullanılarak plotter uygulamasının gerçekleştirilmesi
Doing a plotter application by using stepper motor
  1. Tez No: 79126
  2. Yazar: HALUK GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Step motorlar konum hassaslığı gerektiren uygulamalarda en çok kullanılan motorlardır. Kontrol edilebilme kolaylığı, doğrudan dijital işaretler ile çalışabilmesi ve bir çok uygulamada kapalı çevrim kontrol düzeneğine ihtiyaç duymaması nedeniyle tercih edilirler. Bu çalışmada iki adet hibrid tip step motor kullanarak plotter uygulaması gerçekleştirilmiştir. Aslen bu çalışma bir robot kol uygulamasının temelini teşkil etmektedir ve geliştirilmeye çok elverişlidir. Çalışmada öncelikle step motorların genel yapıları, karakteristik özellikleri, uygulama alanları ve avantajları anlatıldıktan sonra step motorlara ait önemli büyüklükler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde elektromanyetik teori ve step motorlarda moment oluşumu incelenmiştir. Beşinci bölümde step motorların sürücü sistemleri üzerinde durulduktan sonra altıncı bölümde yapılan uygulamada kullanılan kartezyen koordinat sistemi motor açıları dönüşüm formülleri açıklanmıştır. Yedinci bölümde yapılan uygulamanın bilgisayar tararından kontrolünü kolaylaştıran programın çalışması anlatılmıştır. Sekizinci bölümde ise yapılan uygulamanın yazılımı verilmiştir. Ekler kısmında da yapılan uygulamada kullanılan step motor sürücü devresi verilmiştir. Sonuçlar kısmında, yapılan çalışmanın çok amaçlı olarak kullanılabileceği ve bir çok uygulamaya temel teşkil edecek şekilde geliştirilebileceği belirtilmiştir. Ayrıca bu tür çalışmalarda step motor kullanılmasının avantajları üzerinde durulmuştur. Alternatif olarak diğer küçük güçlü elektrik motorlarının da kullanılabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stepping motors are widely used in position accuracy required systems. Since they are easily controlled, they can run directly with digital sign, and not need closed loop control in application, they are preferred. In this work, plotter application is done with two hybrid type stepping motors. In feet, this work can be accounted main part of the robotics and available for many advance study. In this study, firstly general structure of stepping motors, their characteristics, application field and advantages are presented and then, important facilities of stepping motors are explained. In the forth chapter, electromagnetic theory and torque production is analyzed. In the fifth chapter, fundamental principles of driving or controlling a step motor are discussed after that transformation formula is explained in the chapter six. In the seventh chapter, running of the program which is made to make control of system easily is accounted for. Finally software of this study is presented. Used driver systems of stepping motors is given in appendix 1. In the final result part of the thesis, it is explained that the study can be used multipurpose. Also advantages of using stepping motors in this kind of application pointed out. Beside that availability of using alternative small motors is made clear. IX