Enerji sistemlerindeki haroniklerin koruma sistemleri üzerine etkisi
The Effects of harmonics in energy systems on energy system protection
- Tez No: 79124
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KOCATEPE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Elektrik güç sistemlerine bağlanan nonlineer elemanlar, sistemde çeşitli olumsuz etkiler meydana getirirler. Bu etkilerden birisi de koruma elemanları ile ilgilidir. Bu çalışmada, harmonik bileşenler içeren akım ve gerilimlerin koruma rölelerinin çalışması üzerine etkileri incelenmiştir. Öncelikle, çeşitli tipteki rölelerin çalışma prensipleri incelenmiş ve harmonik üreten elemanlar genel olarak verilmiştir. Daha sonra bu konuda literatürdeki teorik ve deneysel çalışmalar derlenmiştir. Çalışmamızın deneysel çalışma bölümünde ise sistemde nonsinüsoidal büyüklüklerin bulunması durumunda indüksiyon diskli aşırı akım rölesi ile termik aşırı akım rölesinin çalışması incelenmiştir. Deney sonucunda, indüksiyon tipi aşırı akım rölesinin çalışma noktasının değiştiği ve koruma işlevi açısından problemler ortaya çıkarabilecek şekilde davrandığı elde edilmiştir. Termik aşırı akım rölesi ile yapılan deneyden ise rölenin çalışma noktasında herhangi bir değişme olmadığı yani rölenin harmonikli durumdan etkilenmediği tespit edilmiştir. Literatürde yeterli derecede incelenmemiş olan bu konudaki çalışmalara önem verilmesi ve harmonikli durumlar için röle standartları çalışmalarının yapılması yararlı olacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The non-linear elements connected to the electric power systems cause some undesirable effects on the systems. One of them is the effects on protection devices. In this study, the effects of voltage and current harmonics on protection relays are examined. Firstly, the operating principle of some known protective relays and the elements which cause harmonics are given. After that, theoretical and experimental studies on this subject are combined and given. In experimental section of our study, operations of induction disc overcurrent relay and thermal overcurrent relay are investigated under the harmonics conditions. According to the results obtained from experiments the chancing of operating point of induction disc ovecurrent relays are observed while there is no change for thermal overcurrent relay. There are not many publications on this topic. The importance of these effects have to be taken into consideration and some relay standards must be published for harmonics conditions. VII