Fider otomasyon sistemi ve alarm işleme problemi
Feeder automation and alarm processing problem
- Tez No: 79127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Gelişen teknoloji, yükselen yaşam düzeyi ve artan nüfusla birlikte, elektrik enerjisine olan gereksinim artmıştır. Bunun sonucu olarak, bu enerjinin üretiminden kullanıcıya teminine kadar ki tüm aşamaların sürekli bir gözlem ve kontrol altında gerçekleştirilmesi gerek bir şart halini almıştır. Bu aşamalardan biri olan dağıtım sisteminin otomasyonu işlevinin, önemli bir parçası olan fıder otomasyon ve alarm işleme problemi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Dağıtım sistemi, indirici merkezlerden dağıtım transformatörlerinin beslenmesiyle oluşmaktadır. Dağıtım sisteminin bir merkezden gözlemlenmesi ve kontrol edilmesine fıder otomasyonu denmektedir. Tezde fıder otomasyon sistemi tanıtılmış ve kurulması için gerekli yapılar, temel bilgisayarla kontrol kavramlarıyla birlikte anlatılmıştır. Anlatılan fider otomasyon sisteminin, elektrik enerjisinin günümüzdeki dağıtım karakteristiğine uygun olması amaçlanmıştır. Bilgisayarla kontrol ve haberleşmedeki güncel teknolojilere de anlatım içinde yer verilmiştir. Alarm işleme, faaliyet halindeki bir kontrol merkezindeki bir çok sayıdaki alarmı yorumlamaktır. Bir alarm işlemcisi geliştirmekteki amaç ham alarm veri yığını yerine, analiz edilmiş bilgi özeti sağlıyarak, anormal durumlarda, ne olduğunu anlamak için operatöre yardım etmektir. Diğer bir deyişle belirtilen alarmlara hangi olayların sebep olduğunu bulmak için alarm işlemcileri geliştirilir. Tezde fider otomasyon sisteminde kullanılabilecek bir alarm işlemci geliştirilmiştir. Gereki temel kriterler saptandıktan sonra, bu kriterlere uygun çalışan bir bilgisayar programı yapılmış ve programın doğru teşhis yapabilme kabiliyeti sıkça kullanılan bir örnek üstünde denenmiştir. Bilgisayarla yapılan hesaplama ve analizler, her alanda olduğu gibi enerji dağıtım sistemlerinde de kendine uygulama alanı bulmuştur. Genel görüş istatistik bilgilere dayalı yapay zeka sistemlerinin enerji dağıtım sistemlerinde etkin bir kontrol sağlayacağıdır. Matematik bir temele dayandırılarak yapılan tespit ve kontrol işlevlerinin daha hızlı çalışarak, gerçek zamanlı işlemlerde etkin sonuçlar vereceği tezde gösterilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Fider Otomasyon Alarm İşleme Yapay Zeka Uzman Sistem
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing technology, rising life standarts and expanding population have increased the demand for electricity. As a result of this, it has become a necessary condition to perform the all stages from the generation of this energy to the supply to the users under a continuous observation and control. The distrubition system is one of these stages. Feeder automation, which is an important part of the system's automation function and alarm processing problem, are the subject of this thesis. The system is designed by feeding of distribution transformers through substations. The observation and control of the distribution system from one centre is called“feeder automation”. In my thesis, the feeder automation system is presented, and the required structures to set up it are reported. It is aimed that the mentioned feeder automation system is suitable for today's distribution characteristics of electricity. The modern technologies in communication and control with computer are also used in the report. Alarm processing problem is interpreting a number of alarms in an active control centre. The aim in developing an alarm processor is providing analysed information summary instead of raw alarm information and helping the operators to understand what happens in abnormal situations. In other words, alarm processors are developed to find out which events cause the reported alarms. In the thesis, an alarm processor, which can be used in the feeder automation system, is developed. After determining the basic necessary criteria, a computer programme working according to these criteria is designed and programme's ability to diagnose correctly is tried on a sample which is used frequently. The analyzes and computation by computer has found a place for itself as it is in all fields. The common view is that artificial intelligence systems based on statistic data provide an effective control. In the thesis it is tried to show that the funtions of determine and control depending on a mathematical ground operate faster and give effective results in real-time operations. KEY DEFINITIONS Feeder Automation Alarm Processing Artificial Intelligience Expert System