Hemofili hastalarında endoglin ve çeşitli anjiyogenik faktörlerin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of endoglin and various angiogenic factor relationship in patients with haemophilia
  1. Tez No: 791271
  2. Yazar: KÜBRA KARAMAN ANUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAKAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hemofilik artropati, çok sayıda ve tekrarlayan eklem içi kanamalar nedeniyle oluşan ve bunun sonucunda da eklemlerin normal yapısının bozulup, hareket kapasitesinin azalmasıyla eşlik eden bir durumdur. Hemofili hastaların yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen en önemli morbidite nedenlerinden biridir. Literatürde hemofili ve hemofilik artropati gelişimi ile ilgili çeşitli mekanizmalar ortaya konulmasına rağmen, yapılan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Son yıllarda yapılan çalışmalar inflamasyon ve anjiyogenezde rol oynayan ve yeni adipositokinler arasında yer alan endoglin proteinine dikkat çekmektedir. Endoglin proteininin tümör dokularında endotelyumda yüksek oranda eksprese olduğu ve anti-anjiogenik tedavide etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda, bu çalışma Hemofili A ve B hastalarındaki endoglin düzeyleri ile anjiyogenetik faktörlerin ilişkisinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı'nda tedavi gören Hemofili tanısı konmuş 27 hastadan toplanan plazma örnekleri kullanılmıştır. Hemofili hastaları ile aynı sayıda yaş ve cinsiyet bakımından benzer kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Toplanan plazma örneklerinde ELISA yöntemi ile ENG, VEGF, ANG-1/-2, IL-4 ve IL-12, düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hemophilic arthropathy is a condition that occurs due to multiple and recurrent intra-articular hemorrhages, and as a result, the normal structure of the joints is disrupted and the range of motion is accompanied by a decrease in range of motion. Hemophilic arthropathy is one of the most important causes of morbidity that seriously affects the quality of life of patients. Although various mechanisms related to the development of hemophilia and hemophilic arthropathy have been revealed in the literature, more studies are needed. Recent studies have drawn attention to endoglin protein, which plays a role in inflammation and angiogenesis and is among the new adipocytokines. It is thought that the endoglin protein is highly expressed in the endothelium of tumor tissues and may have an effect in anti-angiogenic therapy. In this study, it was aimed to examine the relationship between endoglin levels and angiogenetic factors in patients with Hemophilia A and B. Within the scope of the study, plasma samples collected from 27 patients diagnosed with Hemophilia who were treated at Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology, were used. The same number of age and gender-similar control groups as those of hemophilia patients were included in the study. ENG, VEGF, ANG-1/-2, IL-4 and IL-12 levels were determined in the collected plasma samples by ELISA method..