Ankara Keçisi oğlaklarında gelişim döneminde maruz kalınan bisphenol a'nın üreme sisteminde östrojen reseptör aracılı mekanizmalara etkileri
The effects of bisphenol a exposed during the development period in Ankara GOAT kids on estrogen receptor mechanism in the reproductive system
- Tez No: 791270
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bispfenol A (BPA) ksenoöstrojen yapıda endokrin bozucu bir kimyasaldır. Başta insan ve hayvan sağlığı olmak üzere özellikle hayvan beslemede kullanılan alet ve ekipman aracılığı ile Ankara Keçilerini etkilemektedir. BPA'nın etkilerinin spermatolojik açıdan kapsamlı bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, moleküler alanda etki mekanizmasının anlaşılması için daha detaylı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. BPA'nın yerli gen kaynağımız Ankara keçisi yeni doğan oğlaklarında gelişim döneminde etkilenmeleri durumunda üreme sistemine etkileri moleküler düzeyde araştırlması henüz bir literatür bilgisine rastlanılmamıştır. Bu projede, Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü Koyun-Keçi yetiştiriciliği şubesinde bulunan 12 baş Eskişehir hattı Ankara Keçisi yeni doğan erkek oğlağı (YDEO) kullanılmıştır. YDEO hayvanlar her bir grupta 3 baş olacak şekilde kendi aralarında dört gruba ayrılmıştır. Gruplar YDEO kontrol, YDEO 1.grup, YDEO 2.grup ve YDEO 3.grup şeklinde olup, BPA 5 µg/kg CA/gün, 5,000 µg/kg CA/gün ve 25,000 µg/kg CA/gün dozlarda doğumun 3. günü itibariyle 90 gün süresince bireysel rasyonlarına ilave edilmiş, tüketiminden emin olunmuş ve erginliğe ulaştıklarındaki sezon döneminde (Eylül-Aralık aylarında) toplamda 144 ejakülat suni vajen yöntemiyle alınmıştır. Tüm gruplarda sperma numuneleri 200 x106 spermatozoa/ml olacak şekilde dozlanıp sulandırılmıştır. Sulandırılan ejakülatlar 3 saat eklibrasyon sonucu 0,25 ml'lik payetlere doldurularak, dondurma cihazında dondurulmuş ve sıvı azotta saklanmıştır. Payetler çözdürülerek, spermatozoonlara ait motilite (TM, PM), ve kinetik parametreler (VSL, VAP, VCL, STR, LIN), spermatozoon başının yanal sapma genliği (ALH), μm), çapraz geçiş frekansı (BCF), Hz), PMAB, MMP yönünden değerlendirilmiştir. Ayrıca testis yapısının moleküler olarak incelenmesi amacıyla tüm hayvanların tek testisleri alınmış ve histomorfometrik ve immuno-histokimyasal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
BPA is a xenoestrogen endocrine disruptor chemical. BPA affects Ankara Goats primarily through the tools and equipment used in animal feeding, especially in animal health. Although the effect of BPA has been extensively studied in terms of spermatology, more studies are needed for the mechanism of action in the molecular field. No literature has yet been found to investigate the effects of BPA on the reproductive system at the molecular level if it is affected during the developmental period of our native gene source Angora goat newborn kids. In this project, 12 new male goats (YDEO) born from Eskişehir line Ankara Goat are used in the Sheep-Goat facility of the International Livestock Research and Training Center. Animals were divided into YDEO control, YDEO 1st group, YDEO 2nd group and YDEO 3rd group. BPA at doses of 5 µg/kg CA, 5 mg/kgCA and 25 mg/kgCA for 90 days individually added to their rations ensured the consumption and a total of 144 ejaculates were taken by artificial vagina method during the season period (September-December) when they reached maturity. In all groups, sperm samples were dosed and diluted to 200 x 106 spermatozoa/ml. The reconstituted ejaculates were filled into 0.25 ml straws after 3 hours of ejaculation, frozen in a controlled freezing device. After thawing, motility, kinetic and viability parameters were valued. In addition, single testicles of all animals were taken for molecular examination of testis structure and histomorphometric and immuno-histochemical analyzes were performed.