Türkiye'de mültecilerin ekonomik uyumu
Economic integration of refugees in Turkey
  1. Tez No: 791276
  2. Yazar: HANİFE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU ÇITIPITIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, günümüzün en önemli sorunlarından biri olan göç meselesini ekonomik boyutu ile ele alıp, mültecilerin ekonomik entegrasyonlarına ilişkin çerçeveleri açıklamaktır. Mültecilerin ekonomik entegrasyonunda rol oynayan aktörler ve kurumlar irdelenmiş, ekonomik entegrasyon boyutu hukuki ve tarihsel temelde açıklanmış ve entegrasyon teorilerine ilişkin çerçeveler aktarılmıştır. Tezin amacına yönelik olarak öncelikle göç olgusunun kavramsal boyutu detaylı şekilde aktarılmış, göç teorilerine yer verilmiş ve göç kavramının tarihsel olarak gösterdiği gelişimlere yer verilmiştir. Tezin öncelikli amacı, entegrasyon meselesinin en önemli ayağı olan ekonomik entegrasyonu tartışmaktır. Bu bağlamda entegrasyon teorilerine, ekonomik entegrasyona ve mültecilerin ekonomik alanda yaşadıkları süreçlere ve zorluklara yer verilmiştir. Mültecilerin temel istihdam alanlarına, ekonomiye katılımda yaşadıkları zorluklara ve ekonomiye katılımları yönünde yapılan çalışmalara, projelere ve bu projelerin etki alanları da detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın son iki bölümünde Türkiye'de Suriyelilerin ekonomik entegrasyonuna dair çalışmalar ve araştırmalar değerlendirilmiş ve entegrasyonu güçlendirmeye yönelik projeler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to deal with the issue of migration, one of the most important promlems of today, with its economic dimension, and to explain the frameworks fort he economic integration of refugees. The actors and institutions that play a role in the economic integration of refugees have been examined, the economic integration dimension has been explanined on a legal and historical basis, and the frameworks related to integration theories have been presented. For the purpose of the thesis, first of all, the conceptual dimension of the phenomenon of migration is explained in detail, the theories of migration are given and the historical development of the concept of migration are given. The primary aim of the thesis is to convey the economic integration, which is the most important pillar of the integration issue. İn this context, integration theories, economic integration and the processes and difficulties experienced by refugees int he economic fields are inculed. The basis employment areas of refugees, the difficulties they exprerience in participating in the economy, and the studies, projects and impact areas of these projects are given in detail.