Adjustment experiences of Syrian refugees in Turkey: Findings from a community-based participatory research
Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin uyum deneyimleri: Topluma dayalı katılımcı araştırma bulguları
- Tez No: 521228
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, ülkelerinde meydana gelen iç savaş sebebiyle Suriye'den Ankara'ya zorunlu olarak göç etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin yeniden yerleşme deneyimlerinin sağlamlıkları ve varlıkları açısından incelenmesi amaçlamıştır. Çalışma, toplum temelli katılımcı bir araştırma (TTKA) yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. Toplum ortakları ulaşılan ve yaş ortalaması 24.14 (SD=4.33) olan yedi yetişkinden (4 kadın, 3 erkek) oluşan örneklem üyeleri yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmıştır. Görüşmelerin içerik analizi, Atlas.ti nitel veri analiz programı kullanılarak tamamlanmıştır. Araştırma ortakları, tamamlanmış analizler hakkında geri bildirim sağlayarak analiz sürecine dahil olmuşlardır. Araştırma sonuçları, dil engelleri, ayrımcılığa maruz kalma, işsizlik, çoklu kayıplara yaşamak ve aile üyelerinden uzak olmak gibi risk faktörleri, mültecilerin psikososyal refahı ve uyumu ile negatif ilişkili olduğu bulunmuştur. Öte yandan, dili anlama, temel hak ve sosyal ve ekonomik kaynaklara erişme ve Türkiye'de daha önce yerleşmiş akrabalarının olması, istihdam edilme ve Türk vatandaşlığı alma mültecilerin yeniden yerleşim streslerinin azalmasına yardımcı olarak mültecilerin uyum sürecini kolaylaştırdıkları bulunmuştur. Ek olarak, aile bağları ve sosyal ağlar, gelecek için umut taşıma, kültürel benzerlik ve Suriyeli kadınlar için Türkiye'de göreceli özgürlük mültecilerin sağlamlıkları ve varlıkları olarak ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar mültecilerin yeniden yerleşim ve uyum süreci literatürüyle ilgili olarak ele alınmıştır. Politika yapıcılar, psikolojik sağlık profesyonelleri ve sivil toplum kuruluşları (STK) için sonuçların çıkarımları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to understand the resettlement experiences of Syrian refugees, who are resettled in Ankara, Turkey, with respect to their strengths and assets. This study conducted under the framework of a community-based participatory research approach (CBPR). Seven adult Syrians (4 females, 3 males) with a mean age of 24.14 (SD=4.33) were reached with the help of community partners and attended in semi-structured interviews. The content analysis of the interviews was completed through a qualitative data analysis program Atlas.ti.. Research partners are involved in the analysis by providing feedback on completed analysis. Results of the study pointed out that language barriers, acts of discrimination, unemployment, being exposed to multiple losses and being away from their family members were negatively correlated with refugees' psychosocial wellbeing and adjustment as well. On the other hand, understanding the language, being employed, accessing to basic rights and social and economic resources, having previously settled relatives in Turkey and getting citizenship appeared as positive factors impact refugees' adjustment process via decreasing number of resettlement stressors and pave the way for accessing to other resources. Moreover, family ties and social network, hope for future, similarity of cultures and relative freedom for Syrian women appeared as strengths and assets of Syrians. These results are discussed in relation to refugees' resettlement and adjustment process literature. The implications of the results were provided for policy makers, psychological health professionals and nongovernmental organizations (NGO).