Rusya'nın perspektifinden çağdaş Türk-Rus ticarî ve ekonomik ilişkileri
Contemporary Russian-Turkish commercial and economic relations from Russia's perspective
  1. Tez No: 791279
  2. Yazar: ZAKHİD KİARİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu tezin amacı, Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişimi ve ana eğilimlerinin geriye dönük olarak kapsamlı ve sistematik bir incelemesini yapmaktır. Bu tezde, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağların gelişiminin kökenleri ve bu bağların oluşumunun tarihsel ve ekonomik yönleri, Rusya ile Türkiye arasındaki farklı dönemlerde kurulan siyasî temasların niteliği ve karşılıklı bağımlılığı göz önüne bulundurarak incelenmektedir. Bu amaçla iki ülke arasındaki hem siyasi hem de sosyo-ekonomik ilişkinin dinamikleri ile ikili dış ekonomik ilişkiler kaleme alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, Rusya ile Türkiye arasındaki tarihî ve ekonomik ilişkilerin gelişimindeki kilit faktörler ve bunların XX yüzyılın sonuna kadar önemli dönüşümleri incelenmiştir. SSCB'nin çöküşünün Rusya ile Türkiye arasında çeşitli ekonomik faaliyet alanlarında iş birliğine katkıda bulunduğu ve ikili ilişkilerin niteliksel olarak yeni bir gelişme düzeyine ulaştığı gösterilmiştir. İkinci Bölüm, günümüzdeki Türkiye-Rusya ekonomik iş birliğinin ana eğilimlerini ve özelliklerini incelemektedir. Yüzyılın başından bu yana geçen dönemde, Rusya-Türkiye arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkiler, sadece hacim olarak artmakla kalmamış aynı zamanda yeni bir niteliksel içerik de kazanmıştır. Üçüncü Bölüm, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri özetleyerek enerji, turizm, askerî ve teknik iş birliği de dâhil olmak üzere ekonomik iş birliğinin gerçekleştiği alanlarla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to present a comprehensive and systematic review of the development and main trends of economic relations between Russia and Turkey with historical retrospective. In this thesis the origins of the development of commercial and economic ties between the two countries and historical and economic aspects of the formation of these ties are developed with a view of the nature of political contacts between Russia and Turkey in different historical stages including interdependence of bilateral foreign economic relations with the dynamics of the relationship in terms of both political and socio-economic status. The dissertation consists of three parts. The first one studies the key factors in the development of history and economic relations between Russia and Turkey and their substantial transformation until the end of the XX centuries. In resumes that the collapse of the USSR had contributed to closer cooperation between Russia and Turkey in various fields of economic activity and bilateral relations had reached a qualitatively new level of development. The second part studies main trends and characteristics of Russian-Turkish economic cooperation in the modern world. In the years since the turn of the century, Russian-Turkish trade and economic ties not only increased significantly in volume, but also gained new qualitative content. The third part summarize Russian-Turkish economic relations as a result of economic cooperation in different areas including energy, tourism and military and technical cooperation.