Kök kanallarından farklı kök kanal alet çıkarma tekniklerinin dinamik yükleme sonrası kök kırıklarına etkisi
The effect of different broken file removal techniques on strengt of roots after dynamic loading
- Tez No: 791304
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, ultrasonik-BTR-Pen veya trefan frez BTR-Pen teknikleri ile kök kanallarından alet çıkarıldıktan sonra restore edilen dişlerin çiğneme simülatöründe yaşlanma sonrası kırılma direncinin değerlendirilmesidir. Elli dört tek köklü insan dişi, kırılan enstrümanın çıkarılma yöntemine göre 4 gruba (2 kontrol grubu ve 2 çalışma grubu) ayrıldı. Kırık aletler ya ultrasonik+BTR-Pen sistemi ile ya da trepan frez+BTR Pen teknikleri kullanılarak çıkarıldı. Aletin çıkarılmasındaki başarı oranı ve harcanan süre kaydedildi. Kanallarından aletler çıkarıldıktan sonra restore edilen dişlere çiğneme simülatörü ile yükleme yapıldı. Bu çalışmada 6 aya tekabül eden 120.000 devir (1.6 Hz) kullanılmıştır. Yaşlandırma işlemlerinden sonra dişler kesilmiş ve kök bölümleri üniversal test cihazında 1mm/dak hızla bir yüke maruz bırakıldı. Dişlerin kırık alet çıkarma başarı oranı, süresi ve kök kırılma direnci istatistiksel olarak analiz edildi. Trefan frez + BTR Pen ve ultrasonik sistem + BTR Pen ile kırık aleti çıkarma başarısı sırasıyla %95,50 ve %86,40 olarak bulundu ve iki teknik arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Süre karşılaştırıldığında, ultrasonik+BTR-Pen sistemi (23,97±8,35 dk), trepan frez+BTR-Pen (24,1 ± 8,28 dk) ile benzer sonuçlar gösterdi (p > 0,05). Dişlerin kök kırılma dirençleri incelendiğinde trefan ve ultrasonik grupları arasında fark yoktur (p=0.989).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the fracture resistance of teeth restored after instrument removal from root canals with ultrasonic-BTR-Pen or trephine bur BTR-Pen techniques after aging in a chewing simulator. Fifty four human single rooted teeth were divided into 4 groups (2 control groups and 2 study groups) according to the removal method of the broken instrument. Broken instruments were extracted either with ultrasonic+ BTR-Pen system or removed using trephine bur BTR-Pen techniques. The success rate of instrument removal and consumed time were recorded. The teeth, which were restored after the removal of instruments from their canals, were loaded by chewing simulator. In this study, 120,000 cycles (1.6 Hz) corresponding to 6 months. After aging procedures the teeth were cut and the root sections were subjected to a lood at a 1mm/min. rate in on universal testing device. Broken instrument removal success rate, duration and root fracture resistance of the teeth were statistically analyzed. The success of removing the broken instrument with Trephine bur + BTR Pen and ultrasonic system + BTR Pen was found to be 95.50% and 86.40%, respectively, and there was no statistically significant difference between the two techniques (p>0.05). When the time is compared, the ultrasonic+BTR-Pen system (23,97±8,35 min) showed similar results to that of the trephine bur+BTR-Pen (24.1 ± 8.28 min) (p > 0.05).