Search for stealth SYY top squark decays with an automatedABCD method using a double disco neural network in proton-proton collisions at √s = 13 tev with the CMS experiment
CMS deneyinde √s= 13 TeV'lik proton-proton çarpışmalarında stealth SYY top skuark bozunumlarının double disco nn kullanan otomatikleştirilmiş ABCD metodu ile araştırılması
- Tez No: 791337
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu tezde, standart modelin ötesinde“Stealth SYY¯ ”SUSY ile karakterize edilen yeni fizik araştırması sunulmuştur. Bu araştırmada iki top kuark içeren, ekstra dik momentumun olmadığı ve birçok hafif çeşnili jet içeren, çiftler halinde üretilen süpersimetrik top kuarkların bozunumları ele alınmıştır. Kullanılan Run2 verileri, 2016'dan 2018'e kadar LHC'de CMS dedektörü ile toplanmıştır ve 138 f b¯1 toplam ışıklılığa karşılık gelmektedir. Verilerdeki ana indirgenemez arka planı (tt¯+jets) tahmin etmek için, Double DisCo NN kullanarak otomatikleştirilmiş bir ABCD methodu uygulanmıştır. Analiz üç ortogonal bozunma kanalını göz önünde bulundurmaktadır: tamamen-hadronik, yarı-leptonik ve tamamen-leptonik ve bu kanalların sonuçları en iyi sinyal hassasiyeti için birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a search is presented for new physics beyond the standard model which includes a version of Supersymmetry (SUSY) characterized by Stealth SYY¯ SUSY. This search considers events with two top quarks, no extra transverse momentum, and many light flavor jets as pair-produced top squark decays. The Run2 data used were collected with the CMS detector at the LHC from 2016 to 2018, and correspond to a total integrated luminosity of 138 fb−1. An automated ABCD method using a Double DisCo Neural Network is implemented to estimate the main irreducible background (tt¯+jets) in data. The analysis considers the three orthogonal decay channels: fully-hadronic, semi-leptonic and fully leptonic and the results of these channels are combined for best signal sensitivity.