Genç yetişkin bireylerin ayrılma bireyleşme düzeyi ile toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the separation individuation level of young adults and their attitudes towards gender roles in terms of different variables
- Tez No: 791379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN HANIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkin bireylerin ayrılma bireyleşme düzeyleri ile toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarını incelemek ve cinsiyet, eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi ile baba eğitim düzeyi sosyodemografik değişkenlerine göre ayrılma bireyleşme düzeyleri ile toplumsal cinsiyet rol tutumlarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşamakta olan 506 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Ayrılma Bireyleşme Envanteri”,“Toplumsal Cinsiyet Rol Tutum Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmış ve analiz sürecinde Basit Regresyon, t-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda toplumsal cinsiyet rol tutum toplam puanı, eşitlikçi, kadın, evlilikte ve geleneksel cinsiyet rolü puanı ile ayrılma bireyleşme envanteri toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir ve ayrılma bireyleşme düzeyini anlamlı olarak yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Erkek cinsiyet rolü puanı ile ayrılma bireyleşme envanteri toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrılma bireyleşme düzeyinin eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığına fakat cinsiyet ve anne eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulgusuna ulaşılmıştır. Toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumların; cinsiyet ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, eğitim düzeyi ve anne eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine young adults' levels of separation-individuation and their attitudes toward gender roles and to see whether separation-individuation levels and gender role attitudes show a significant difference based on sociodemographic variables such gender, education level, mother education level and father education level. The study's sample group included 506 young adults from various provinces in Turkey. To collect research data, the“Separation Individuation Inventory”,“Gender Role Attitude Scale”and“Personal Information Form”were used. The SPSS 22 package program was used in the statiscal analysis of the data and Simple Regression, t- Testi and Tek Yönlü Varyans (ANOVA) were used in the analysis process. In the findings of the research, it was determined that there is no significant relationship between the total score of the gender role attitude, egalitarian, women, marriage, and traditional gender role scores, and the total score of separation-individuation inventory, and it was concluded that it did not significantly predict the level of separation-individuation. A significant relationship was found between the male gender role score and the total score of the separation-individuation inventory. It was found that the level of separation-individuation significantly differed according to the level of education and the father's education level, but did not show a significant difference according to gender and the mother's education level. It was concluded that attitudes towards gender roles showed a significant difference according to gender and father's education level but did not show a significant difference according to education level and mother's education level.