Lüks markalarda sosyal medya pazarlaması, marka bağlılığı ve marka ederi ilişkisi: Mücevher sektöründe bir araştırma
The relationship between social media marketing, brand loyalty and brand equity in luxury brands: A study in the jewelry industry
  1. Tez No: 791382
  2. Yazar: NİDA BULUT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM OZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde birçok sektördeki farklı işletmelerin pazarlama alanında rekabet içerisinde oldukları bilinmektedir. Rekabetin artması ile birlikte tüketicilerin karar vermesini zorlaştıracak alternatifler doğmaktadır. Marka tutundurma elemanlarının artması da işletmeler açısından rekabet alanını genişletmektedir. Tüketicilerin her türlü bilgiye kolay ulaşması sayesinde satın alma ve özellikle karar verme aşamasında seçilen ürünün veya hizmetin sahip olduğu işletmenin sunduğu farklılıklar etkili olmaktadır. Bu farklılıkların başında marka bağlılığına gelmektedir. Sahip oldukları markaların uzun dönemler boyunca iyi satış ve kâr elde etmesini isteyen işletmeler, sahip oldukları müşterilerine ve ilerde sahip olacakları potansiyel müşterilerine, markalarına bağlı olma ve sadık kalma alışkanlıklarını kazandırmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında; sosyal medyanın pazarlamadaki önemi, işletmeler açısından marka tutundurma faaliyetlerinin sunulması ve marka bağlılığının sağlanması hususlarında sosyal medyanın etkisi ve kullanılabilirliği ele alınmıştır. Çalışmanın amacı; lüks marka ve mücevher sektöründe marka tutundurma ve marka bağlılığı oluşturmada sosyal medyanın etki derecesinin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays it is known that different enterprises are in competition in the field of marketing. Via increasing competition, alternatives are emerging that will make it difficult for consumers to make decisions. The increase in brand promotion elements also expands the field of competition for businesses. Due to easy access of consumers to all kinds of information , the differences offered by the selected product or business are effective during the purchasing and especially the decision-making phase. The brand loyalty is the starting point of the differences which are mentioned. Businesses that want their loyal brands to achieve good sales and profits over long periods of time aim to get its customers and potential customers a habit of being loyal to their brands. Within the scope of the study ; the importance of social media in marketing , presenting brand promotion activities for businesses and effect and utility of social media on ensuring brand loyalty are discussed. The aim of the study is to brand promotion in the luxury brand and jewelry industry, and to determine the degree of influence of social media in creating brand loyalty.