LGS sınavının öğretme-öğrenme sürecine etkisine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Opinions of teachers and students on the effect of LGS exam on the teaching-learning process
- Tez No: 791396
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, LGS sınavının öğretme-öğrenme sürecine etkileri hakkında öğretmen ve öğrenci görüşlerinin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede LGS sınavının; öğretim strateji-yöntem-tekniklerinin, ders araç-gereçlerinin, ölçme ve değerlendirme araç-gereçlerinin seçimi ve kullanımını, ders içi iletişimi ve öğretmenlerin duygularını nasıl etkilediğini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden açıklayıcı durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak 8.sınıfların LGS kapsamında bulunan derslerine giren branş öğretmenleri ile 8.sınıf öğrencileri çalışma grubu olarak seçilmiştir. Çalışma grubundaki öğretmen ve öğrencilerin seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan“maksimum çeşitlilik örneklemesi”tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubu; branşı, cinsiyeti, hizmet süresi ve çalışılan kurum açısından farklı özelliklere sahip 18 öğretmen ile cinsiyet, yaş ve eğitim alınan kurum açısından farklı özelliklere sahip, LGS sınavına giren 36 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, öğretmen çalışma grubuna yönelik geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu”ve öğrenci çalışma grubuna yönelik geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu”yardımıyla toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları kodlar ve temalar oluşturularak verilmiştir. Araştırma sonucunda LGS'nin öğretim strateji-yöntem-tekniklerinin, ders araç-gereçlerinin, ölçme ve değerlendirme araç-gereçlerinin seçimi ve kullanımını ve öğretmenlerin duygularını olumsuz etkilediği bunun yanında LGS ile birlikte ders içi iletişimde artışın gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the opinions of teachers and students about the effects of LGS exam on the teaching-learning process. In this context; It is aimed to determine how LGS exam affect the teaching strategy-methods and techniques, course materials, selection and use of measurement and evaluation tools, in-class communication and teachers' emotions. In the study The explanatory case study model, one of the qualitative research methods, was used. In accordance with the purpose of the study, branch teachers who entered the courses of 8th grade within the scope of LGS and 8th grade students were selected as a study group. In the selection of teachers and students in the study group,“maximum variation sampling”technique, one of the purposeful sampling methods was used. In this context, the study group of the research; It consists of 18 teachers with different characteristics in terms of branch, gender, length of service and the institution they work for, and 36 students who are taking LGS exam with different characteristics in terms of gender, age and institution of education. The data of the study were collected through“Semi-Structured Teacher Interview Form”for the teacher study group and“Semi-Structured Student Interview Form”for the student study group. The data obtained from the interviews were analyzed by content analysis method. The results of the analysis are given by creating codes and themes. As a result of the research, it has been determined that LGS negatively affects the selection and use of teaching strategy-methods and techniques, course materials, measurement and evaluation tools and teachers' emotions and there is an increase in in-class communication with LGS.