Prizren'deki Osmanlı dönemi camilerinin mimari özellikleri
Architectural features of Ottoman period mosques in Prizren
- Tez No: 791416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Osmanlı mimarisinin Balkan ülkelerine yansıması ve Balkanlar'daki şehirlere mimari eserlerin yerli halkın kültürleriyle harmanlanıp medeniyetin gelişmesine ortak olduklarını gösteren ve Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyeti süresince camilerin özellikleri, konumları ve plan gelişimlerinin Balkanlar ve Kosova örneklerinde Osmanlı dönemi cami mimarisi özetlenmiştir. Prizren merkezinde ayakta kalıp günümüze kadar ulaşan Osmanlı dönemi camilerin planları, malzemeleri, strüktürleri ve yapısal elemanların özelliklerinin araştırılmasıyla ve yerinde incelenip fotoğraflarla belgeleme yapılıp değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu araştırma Prizren'deki Osmanlı dönemi camilerinin belgenmesi ve Osmanlı dönemi mimarisinin de doğru algılanması için çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman period mosque architecture in the Balkans and Kosovo examples are summarized in this study, demonstrating how the Balkan countries reflect Ottoman architecture, how local cultures were incorporated into Balkan cityscapes and how they contributed to the advancement of civilization, as well as the traits, locations, and design developments of mosques built during the domination of the Ottoman Empire. The designs, supplies, buildings, and structural components of the Ottoman-era mosques that still stand in Prizren's center have been examined and evaluated on-site, documented with photos, and evaluations have been made. The Ottoman period mosques in Prizren were documented, and an accurate understanding of Ottoman period architecture was attempted, in this study.