Balıkçı gemileri form parametrelerinin ön dizayn aşamasında pratik stabilite kriterleri açısından incelenmesi
Analysing form parameters of fishing vessels point of view of practical stability criteria in preliminary design stage
- Tez No: 79143
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. REŞAT ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Devrilme olayı ve stabilite problemi, küçük gemiler için çok önemlidir. Bunlar içinde en fazla devrilme olaylarına özellikle balıkçı gemilerinde rastlanmaktadır. Bu nedenle devrilme olayı ve stabilite problemini gemi ön dizayn aşamasında incelemek, gemilerin ileride maruz kalabileceği tehlikeli durumlara karşı güvenliğini artırmak açısından gereklidir. Bununla birlikte, stabilite analizinde kullanılan kriterlerin de güvenilir olması istenmektedir. Bundan dolayı bu çalışmada, dalga ve rüzgar gibi zorlayıcı etkiler altındaki bir geminin lineer olmayan yalpa hareketinin analizine dayanarak Özkan tarafından geliştirilen Pratik Stabilite Kriterleri kullanılmıştır. Kriterlerin elde edilmesinde pratik stabilite ve üniform sınırlılık tanımlarından yararlanılmıştır. Bu çalışmada bu kriterlerin düzenlenerek balıkçı gemilerinin ön dizaynında uygulanabilir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda gemi form parametrelerinin stabilite açısından analizi yapılmıştır. Bu çerçevede balıkçı gemilerinin ön dizayn aşamasında başlangıç ve statik stabilite hesaplarının form parametrelerine bağlı olarak yapılabilmesi için istatistiksel metodlarla yaklaşık ifadeler elde edilmiştir. Bu ifadeler kullanılarak elde edilen sonuçların ön dizayn aşamasında yeterli yaklaşımı sağladığı yapılan uygulamalarla gösterilmiştir. Boy-deplasman oranı, genişlik-draft oranı ve blok katsayısının stabilite kriterleri üzerine etkisi incelenmiştir. Özellikle sabit deplasmanda, genişlik-draft oranı artışının başlangıç stabilitesini olumlu fakat büyük açılardaki stabiliteyi olumsuz etkilediği yapılan uygulamalarla gösterilmiştir. Diğer yandan, yalpa hareketinin faz düzleminde gösterilmesini sağlayan pratik stabilite bölgesi ile, geminin çalışacağı deniz durumuna göre devrilme açısının tespit edilebileceği gösterilmiştir. Anahtar kelimeler : balıkçı gemisi, başlangıç stabilitesi, ön dizayn, pratik stabilite kriterleri, statik stabilite, yalpa hareketi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Capsizing phenomena and stability are very important problem for the small ships. Especially, in fishing vessels, these cases come across. Hence, investigation of the capsizing phenomena and stability problem during the preliminary design of the ship is very significant and necessary in order to increase safety of ship against the dangerous conditions that ship may encounter. Moreover, it is worth emphasizing that the criteria used in the stability analysis should be reliable for real application. Therefore, Practical Stability Criteria based on analysis of nonlinear roll motion, which is taken into account of wave and wind forces effects, developed by Özkan, is used in this study. In developing this criteria, practical stability and uniform boundedness definitions have been used. In this study, it is aimed that this criteria is modified to be applicable for preliminary design of fishing vessels. At the same time, form parameters of vessels have been analyzed from the point of view of stability. Within this context, approximate formulations are obtained by statistical methods in order to calculate initial and statical stability of fishing vessels in related to form parameters in preliminary design stage. It is shown that the results obtained by application of these formulations are in good agreement with real values. Effects of length-displacement ratio, beam-draft ratio, and block coefficient on stability criteria have been investigated. Particularly, it is demonstrated that increasing of the beam-draft ratio with constant displacement has a positive effect on initial stability, but it has negative effect at large angles stability. On the other hand, for a given sea state, it is demonstrated to estimate the capsizing angle by using the practical stability domain which provides the illustration of roll motion in phase plane. Keywords : fishing vessel, initial stability, practical stability criteria, preliminary design, rolling motion, statical stability