Organizasyonlardaki performans yönetim sistemleri ve performans değerlendirme metodları
Performance management systems in organizations and performance appraisal methods
- Tez No: 79142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Stratejik amaçların, eyleme çevrilmesi, gelişimin izlenmesi ve sonuçların ödüllendirilmesi şeklinde kısaca tanımlanabilen performans yönetimi, etkin ve başarılı olma amacındaki örgütler için en önemli rekabet avantajıdır. Bu çalışmada, ülke ekonomisi ve işletmelerin yaşayabilirlikleri gibi bir çok açıdan büyük öneme sahip, yeni sayılabilecek bir yönetim yaklaşımı olan performans yönetimi incelenmiş ve performansın ancak bir sistem kurularak yönetilip denetlenebileceği ilkesine dayalı olarak performans yönetim sistemi konu edilmiştir. Birinci bölümde performans kavramının çeşitli tanımları yapılarak işletmeler için taşıdığı önem vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca performans boyutları belirtilmiştir. İyi bir performans yönetimi sisteminin uygulanmasının koşulu olarak performans ölçüm metotlarının kullanılması öngörülmüştür. ikinci bölümde performans yönetiminin en önemli boyutu olan verimlilik konusuna değinilmiş ve verimliliğin arttırılmasında kullanılan bir dizi teknik, strateji ve yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde performansın sistematik olarak nasıl ölçülebileceği üzerinde durulmuş, performans ölçme ve değerlendirme sistemlerine değinilmiştir. Bu bölümde 5 ayrı ölçüm modelinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde öncelikle performans yönetim sisteminin tarihsel gelişimi incelenerek, performans yönetim sistemi yaklaşımı açıklanmıştır. Daha sonra performans yönetim sisteminin aşamaları incelenerek, sistemin kariyer planlaması ve organizasyonel yedekleme sistemleri, ödül ve ücret yönetimi ile ilişkiler incelenmiş, uygulamada doğabilecek sorunlar anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise Tofaş performans yönetim sistemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Over the last decade the business world has undergone incredible change. Advances in global commucation and toppling trade barriers have opened borders to foreign investment and created an ever increasing number of potential markets. Development and progression in the area of business culture has to keep pace and has now reached a point where more and more corporations are being driven to evaluate and reevaluate their performance. The best way to improve the business performance is to improve the performance of people working within it. This is achived through the application of Performance Management. Performance management is a process of“ translating strategic goals into action, monitoring progress and rewarding results”. It provides a structured but flexible approach to improving the performance of individual members of staff and sections, divisions, departments and the organization as a whole. The performance management is based on the successful introduction and development of the five primary techniques : 1- Function and target setting 2- Pyramid performance monitoring 3- Structure and communications 4- Staff development and appraisal 5- Management information systems Individual, departmental and overall performance can be best understood and measured though systemization of the whole process. The resulting Performance Management System will concentrate on better commucation of company objectives, developing individualsto help them achieve agreed targets, and fostering closer relationships between staff and managers. The use of open - learning resources is increasing and self - development is encouraged managers become more confident at encouraging individuals to consider alternative techniques and challenge established attitudes and assumptions by asking questions rather than delivering edicts. The immediate benefits of Performance Management Systems are the change to clearly defined, observable objectives; a strong, direct connection between the rewards system and employee performance ; more articulation of discussions about customer needs, project budgeting, financial management and vital role played by employees. This study, describes the concept of Performance Management, details its dynamics and shows how this concept can be practically applied to a company.Chapter one gives a definition of performance and its importance for corparations, then gives its dimensions in the following order : 1- Effectiveness 2- Efficiency 3- Productivity 4- Quality 5- innovation 6- Quality of work life 7- Profitability and budgetability İn chapter two, productivity, which is the most important dimension of performance has examined. Number of techniques, strategies and approaches is presented which can be employed in its improvement. Chapter three provides an explanation of how performance can be systematically measured and appraised. It also defines the basic steps involved in designing and applying models to measure and appraise performace and specifies the procedure involved in evaluating the relevance of the seven dimensions listed in chapter one to use in performance measurements. Five performance measurement models are included in this chapter. In chapter four first of all the history of performance management system has been looked over than by examining the steps of system, the relations with career and succession planning and reward management are explained. İn chapter five the Performance Management System of Tofaş have been analysed.