Gemi pervanelerine etkileyen hidrodinamik yüklerin bulunması ve gerilme analizinin yapılması
Determination of hydrodynamic loading and stress analysis of marine propeller blades
- Tez No: 79144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Pervane dizayn ve analiz yöntemlerindeki gelişmelerle pervanelerin mukavemet analizinde kullanılabilecek data sayısı artmış ve gerçek çalışma ortamı modellenebilir olmuştur. Bu noktada klasik pervane mukavemet hesapları yetersiz kalmıştır. Bilgisayarların gelişmesiyle birlikte sonlu elemanlar metodu geliştirilmiş ve 1970'lerden itibaren pervanelere uygulanmaya başlanmıştır. Sonlu elemanlar metodu ile karmaşık geometrilerin çok değişik ve düzensiz yükler altında mukavemet analizi yapılabilmektedir. Sonuçta bu tezde üç farklı tipte pervane dizayn edilmiş ve kanat yüzeyindeki basınç yükleri Lifting Surface ile hesaplanmıştır. Kanat geometrisi oluşturulup sonlu elemanlar metodu ile gerilme ve titreşim analizi yapılmıştır. Bu şekilde üretim öncesi pervanenin mukavemeti ve titreşim karakteristiği hakkında gerçeğe yakın değerler bulunup özellikle savaş gemileri için çok iyi performansa sahip pervanelerin dizayn edilebilmesine imkan sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developments in marine propeller design and anlysis have resulted in new information to be used for stress analysis at the propellers and it also provides designer with realistic model. Traditional methods for strength analysis have become unsufficient. As computer technology has advanced, finite element method for propeller stress analysis has been used after 1970. Complicated geometry with non-uniform load can be analysed by finite element method. In this thesis, three different type of propeller have been designed and blade pressures on these propellers have been calculated by lifting surface theory. Then, stress and vibration analysis of propellers have been carried out by finite element method. The procedure developed in this thesis gives information on propeller strength and vibration characteristics before production of propeller. This procedure provides designers with high quality propeller performance which is important for warship.