Akıllı şehirler kapsamında ekoturizm destinasyon planlanlama imkânlarının araştırılması
Researching opportunities of ecotourism destination planning within smart cities
- Tez No: 791435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde şehirlerde yaşanan nüfusun artması neticesiyle insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyen birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Oluşabilecek sorunları en az seviyeye indirebilmek ve şehirlerin daha sürdürülebilir planlı bir yer olabilmesi adına bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ile akıllı şehir kavramı ortaya çıkmıştır. Akıllı şehirlerin hızlı gelişiminden dolayı birçok sektör olduğu gibi turizm sektörü de etkilenmiştir. Özellikle sürdürülebilirliği esas alarak gelişen ekoturizm faaliyetleri doğal ve kültürel kaynakları, değerleri korumaya yönelik ilkeleri ile planlama faaliyetleri ilkeleri ile çevresel sorumluluk bilincinin oluşmasına olanak sağlamıştır. Planlama çalışmalarında gelişen teknoloji imkanları kullanmak ekoturizm ilkesini uygulamada kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada ekoturizm destinasyon noktalarının belirlenmesinde akıllı şehir imkanlarından faydalanma koşulları incelenmiştir. Akıllı şehir ve ekoturizm kavramları incelenecek, ekoturizm planlamaları için en uygun destinasyonlar belirlerken çok boyutlu karar destek sistemlerinden faydalanılacaktır. Özellikle Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) karar vermeyi kolaylaştırıcı yönü kullanılarak akıllı ekoturizm planlama çalışması incelenecektir. Çalışmada akıllı şehirler imkanlarından faydalanılarak en uygun ekoturizm destinasyonlarının belirlenmesi amaçlamaktadır. Çalışmanın ekoturizm planlamasında zaman tasarrufu, önemli destinasyon noktalarının seçimi, doğal ve kültürel kaynakların korunmasına önemli katkı sağlayacak planlama örneği oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the increase in the population in cities, it brings many problems that negatively affect human health. The concept of smart city has emerged with the use of information and communication technologies in order to minimize the problems that may occur and to make cities a more sustainable planned place. Due to the rapid development of smart cities, the tourism sector has been affected as well as many other sectors. In particular, ecotourism activities developed on the basis of sustainability have enabled the formation of environmental responsibility awareness with the principles of protecting natural and cultural resources and values, and the principles of planning activities. It is thought that using developing technology opportunities in planning studies will provide convenience in applying the principle of ecotourism. In the study, the conditions of benefiting from smart city opportunities were examined in determining the ecotourism destination points. The concepts of smart city and ecotourism will be examined, and multidimensional decision support systems will be used while determining the most suitable destinations for ecotourism planning. In particular, the smart ecotourism planning study will be examined by using the decision-making aspect of Geographic Information Systems (GIS). In the study, it is aimed to determine the most suitable ecotourism destinations by making use of the opportunities of smart cities. It is thought that the study will set an example of planning that will contribute significantly to saving time in ecotourism planning, choosing important destination points, and protecting natural and cultural resources.