Anemili kedilerde tiyol disülfit dengesinin ve iskemi modifiye albümin (İMA) seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of thiol disulfide homeostasis and ischemia modified albumin (İMA) levels in cats with anemia
  1. Tez No: 791505
  2. Yazar: DEMET AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada anemili kedilerde tiyol disülfit dengesi ve İMA seviyesinin değerlendirilmesi bu değerlerin oksidatif stres ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı.Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniklerine genel muayene amacıyla getirilen sahipli kedilerde yapılan bu araştırmada 20'si anemili 20'si sağlıklı olmak üzere toplam 40 kediden numune toplandı. Çalışmaya katılan kedilerde ırk ve cinsiyet farklılığı gözetilmeksizin yaşları 2-6 ay arasında olanlar dahil edildi. Çıkan sonuçlara göre hematokrit≤27%, eritrosit sayısı≤5.5×10⁶/L ve Hemoglobin≤9 g/dL aralığında olan kediler anemili grupta incelendi. Serum örneklerinden tiyol disülfit dengesi parametreleri (nativ tiyol, total tiyol, disülfit, % disülfit/total tiyol ve % disülfit/nativ tiyol)IMA değeri ölçüldü.Çıkan sonuçlar sağlıklı grup ve anemili grup olarak kendi arasında karşılaştırıldı.2 grup arasında yaş değişkeni baz alındığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p= 0,0969) görüldü. Tiyol disülfit dengesi ile ilgili parametrelerinin incelenmesi sonucunda ise nativ tiyol (p=0,2920), total tiyol (p=0,5066), disülfit (p=0,1560), %nativ tiyol/total tiyol (p=0,0154), %disülfit/nativ tiyol (p=0,4697), %disülfit/total tiyol (p=0,0951), istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Karşılaştırılan İMA seviyelerinde de (p=0,4132) de istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; anemili ve sağlıklı yavru kedilerde oksidatif stres parametrelerinde tiyol, nativ tiyol, total tiyol, disülfit ve İMA değerlerinde istatistiksel olarak farklılığın tespit edilememesi, bu yaş grubundaki kedilerde demir eksikliğinden kaynaklı geçici neonatal aneminin olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca yapılacak çalışmalarda aneminin tipi ve şiddeti dikkate alınarak yapılması, tedavi aşamasında da bu hususlara dikkat edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the thiol disulfide homeostasisand IMA levels in cats with anemia and to examine the relationship between these values and oxidative stress.In this study, which was carried out on owned cats brought to Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Department of Internal Diseases Clinics for general examination, samples were collected from a total of 40 cats, 20 of them with anemia and 20 of them healthy.Cats aged between 2 and 6 months were included in the study, regardless of breed and gender. According to the results, cats with hematocrit ≤27%, erythrocyte count ≤5.5×10⁶/L and hemoglobin ≤9 g/dL were examined in the anemic group.Thiol disulfide homeostasis parameters (native thiol, total thiol, disulfide, % disulfide/total thiol and % disulfide/native thiol) IMA value were measured from serum samples. The results were compared between the healthy group and the anemic group.It was observed that there was no statistically significant difference (p= 0,0969) between the two groups, based on the age variable. As a result of the examination of the parameters related to the thiol disulfide balance, native thiol (p=0,2920), total thiol (p=0,5066), disulfide (p=0,1560), %native thiol/total thiol (p=0,0154), %disulfite/native thiol (p=0,4697), %disulfite/total thiol (p=0,0951) were not found to be statistically significant. No statistically significant difference was found in the compared IMA levels either (p=0,4132). As a result; The inability to detect statistically significant differences in oxidative stress parameters such as thiol, native thiol, total thiol, disulfide and IMA values in anemia and healthy kittens is thought to be due to the presence of transient neonatal anemia due to iron deficiency in cats in this age group. In addition, it is recommended to consider the type and severity of anemia in future studies, and to pay attention to these issues during the treatment phase.