Normal işiten bireylerde kontralateral akustik refleks supresyon testinde yaş faktörü etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of age factor on the contralateral acoustic reflex suporession test in individuals with normal hearing
- Tez No: 791506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE ÇİLER BÜYÜKATALAY YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Efferent işitsel sistem, işitsel algıda önemli bir role sahiptir. Medial olivokoklear demet, gürültü varlığında konuşmanın algılanması, iç kulağın yüksek seslere karşı korunması ve seslerin lokalizasyonu işlevlerini yerine getirmektedir. Olivokoklear demetin periferik işitme sisteminde inhibitör etkisi olduğu bilinmektedir. Kokleanın akustik uyarılmasının medial efferent sistemin aracılık ettiği bir etki olarak kontralateral afferent yanıtları değiştirebilmektedir. Efferent işitme sisteminin kontralateral gürültü varlığında oluşturduğu inhibisyona bağlı olarak kokleada mekanik ve elektriksel bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Akustik refleksin kontralateral supresyonu, kontralateral kulaktan bir gürültü uyaranı varlığında akustik refleks amplitüdünün azalması veya akustik refleks eşiğininin artması ile belirlenebilir. Kontralateral akustik refleks supresyon testinde akustik refleks eşiğinde artış ve amplitüdlerinde düşüş meydana gelmesi akustik refleks supresyonu olarak değerlendirilmektedir. Superior oliverik kompleks ve koklear çekirdeklerde efferent işitme sisteminin işlevinde yaşa bağlı değişikliklerin meydana geldiği doğrulanmıştır. Medial oliverik kompleksteki fonksiyonel ve nörokimyasal değişikliklerin yaşla birlikte gerçekleştiğinin gösterilmesine dayanarak, yaşlı insanlarda medial oliverik kompleks işlevinde bir azalma beklenmektedir. Buna bağlı olarak efferent sistemin meydana getirdiği supresyon miktarlarında yaşla birlikte düşüş gözlenmektedir. Kontralateral Akustik Refleks Supreyon testi üzerine yaş faktörünün etkisini incelemeyi amaçlayan çalışmamızda, 18-30, 31-45 ve 46-65 yaş aralıklarındaki normal işiten 66 bireye kontralateral kulaktan 40 dB SL şiddet seviyesinde geniş bant gürültü uyaranı verilerek 500,1000 ve 2000 Hz frekanslarında akustik refleks eşik testi ve 10 dB SL şiddet seviyesinde akustik refleks amplitüd testi uygulanmıştır. Tüm bireylerin akustik refleks eşik ve amplitüd değerleri gürültü varlığında ve yokluğunda kaydedilerek 500,1000 ve 2000 Hz frekanslarında ortalama supresyon miktarları belirlenmiştir. Tüm frekanslarda akustik refleks eşiğindeki yükseliş ve amplitüdlerde meydana gelen düşüş istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur (p0,05). Çalışmamız, yaş faktörünün kontralateral akustik refleks supresyon testine etkisini inceleyen literatürdeki ilk çalışmadır. Akustik refleksin kontralateral supresyonu hakkında literatürde az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu test, orta-ileri sensörinöral işitme kaybı olduğunda dahi akustik refleks elde edilebildiğinden dolayı efferent işitme sisteminin değerlendirilmesinde klinik popülasyona daha yaygın olarak uygulanabilen güçlü bir testtir. Bu nedenle kontralateral akustik refleks supresyon testi üzerine daha çok çalışma yapılarak literatür genişletilmelidir.
Özet (Çeviri)
The efferent auditory system has an important role in auditory perception. The medial olivocochlear bundle performs the functions of perception of speech in the presence of noise, protection of the inner ear against loud sounds and localization of sounds. It is known that the olivocochlear bundle has an inhibitory effect on the peripheral auditory system. Acoustic stimulation of the cochlea can alter contralateral afferent responses as an effect mediated by the medial efferent system. Depending on the inhibition of the efferent auditory system in the presence of contralateral noise, some mechanical and electrical changes occur in the cochlea. Contralateral suppression of the acoustic reflex can be determined by a decrease in acoustic reflex amplitude or an increase in the acoustic reflex threshold in the presence of a noise stimulus from the contralateral ear. In the contralateral acoustic reflex suppression test, an increase in the acoustic reflex threshold and a decrease in its amplitudes are considered as acoustic reflex suppression. Age-related changes in the function of the efferent auditory system have been confirmed in the superior oliveric complex and cochlear nuclei. Based on the demonstration that functional and neurochemical changes in the medial oliveric complex occur with age, a decrease in medial oliveric complex function is expected in older people. Accordingly, the amount of suppression caused by the efferent system decreases with age. In our study, which aimed to examine the effect of the age factor on the contralateral Acoustic Reflex Suppression test, 66 individuals with normal hearing in the 18-30, 31-45 and 46-65 age ranges were given a broadband noise stimulus at 40 dB SL intensity level from the contralateral ear at 500, 1000 and 2000 Hz frequencies. reflex threshold test and acoustic reflex amplitude test at 10 dB SL intensity level were applied. Acoustic reflex threshold and amplitude values of all individuals were recorded in the presence and absence of noise, and average suppression amounts were determined at frequencies of 500, 1000 and 2000 Hz. The increase in the acoustic reflex threshold and the decrease in amplitudes at all frequencies were found to be statistically significant (p0,05). Our study is the first study in the literature examining the effect of age factor on contralateral acoustic reflex suppression test. There are few studies in the literature on contralateral suppression of the acoustic reflex. This test is a powerful test that can be more widely applied to the clinical population in the evaluation of the efferent hearing system, as acoustic reflexes can be obtained even with moderate to severe sensorineural hearing loss. Therefore, the literature should be expanded by making more studies on the contralateral acoustic reflex suppression test.