Haveli Household System: Dissecting Sujhan Singh's domestic space organisation as a niche of socio-political and gender roles in the 18th century, Rawalpindi
Haveli Mesken Sistemi: On sekizinci yüzyılda Rawalpindi'de toplumsal, siyasi ve cinsiyet rollerini anlamak için Sujhan Singh ev mekanının organizasyonun incelenmesi
- Tez No: 791527
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bilim insanları tarafından, aile hayatının toplumun sosyal ve politik yapısının ana hatlarını belirleyen merkezi konumu nadiren ele alınmaktadır. Bu çalışmada konut kavramı ve toplumsal etkilerinin daha bütünsel bir değerlendirmesi yapılarak Haveli konut sistemleri araştırılmış ve bu mimari tipolojinin kabul gören temel anlamlarından daha kapsamlı dinamiklere katkıda bulunan tanımlayıcı unsurları ele alınmıştır. 18. yüzyıl Hindistan'ına ait olan bu avlulu konut modeli, toplumsal cinsiyet rollerinin yansıması ve alan düzenlemesinin ifade ettiği sembolizmle, toplumu şekillendiren kültürel anlamlara dair büyük bir içgörü sunmaktadır. Mimarinin tarzı, sömürgecilerin bölgedeki etkisini karakterize edici bir yaklaşımla değerlendirme imkanı sunar. Bu özel konut sisteminin temel bileşeni olarak kabul edilen“Indo-Saracenic”stili değerlendirmek toplumsal cinsiyet algısıyla ilişkilendirilen alan düzenlemesinin kademeli dönüşümünü, iktidar dinamiklerini ve akültürasyon izlerini anlamımızı sağlayacak veriler ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Haveli konut tipini oluşturan mekansal düzenlemeler kamusal ve özel alan ayrımı kapsamında değerlendirilmiş, konut yapısı ve sakinleri ile ilişkilendirilebilecek sosyo-politik veriler bütünsel ve daha derin bir anlayış geliştirebilmek için analiz edilmiştir. Özellikle araştırma, günümüzde gerekli koruma çalışmalarının ve kapsamlı incelemelerin yapılmadığı ve bölge için çok değerli bir kültürel miras unsuru olan Sujhan Singh Haveli'ye dikkat çekerek bu ve benzeri yapıların daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekliliğini teşvik eden bir çalışma önerisi sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Domesticity is seldom approached by the scholars as an outlining or central agent in the social and political realm. To display a better route of doing so Haveli household system has been brought to question and to extract the defining elements of this architecture typology that contribute to the dynamics greater than the building itself. Belonging from an 18th century subcontinental era, this courtyard mansion offers a great deal of insight towards cultural meanings that shape the society that focuses on gender roles and symbolism of the created space. The style of architecture plays an additional and characterizing approach since it deals with the influence of the colonisers. Deeming Indo-Saracenic as the key ingredient of this specific house system, an evident power dynamics and acculturation forces come forth that explain the gradual transformation of the societal realm that deals with gender perception. Crucial elements of architectural space generated by haveli were analysed to have an integrated and deeper understanding of the household members that occupy the split space of public and private. The research more importantly, puts the lack of attention on the heritage of Sujhan Singh Haveli to question, nurture and stimulate further exploration of Haveli systems as generators of prevalent jurisdictions. In particular, the study aims to present a research model that encourages the necessity of a more comprehensive evaluation of this and similar structures by drawing attention to Sujhan Singh Haveli, which is a very valuable cultural heritage element for the region, where the necessary conservation studies and extensive research are not carried out today.