İznik Gölü için uzun süreli fosfor denge modelinin uygulanması
The Application of phosphorus balance model for İznik Lake in the long term
  1. Tez No: 79153
  2. Yazar: ESRA EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında göl su kalitesini belirleyen önemli nütrientlerden biri olan fosfor için geliştirilmiş kütle denge modelleri incelenerek, İznik Gölü için uygun olan fosfor kütle denge modeli Excel programına dönüştürülmüştür. Fosfor denge modelinin İznik Gölü'ne uygulanmasında, eski verilerden ve ortalama yıllık değerlerden faydalanılmıştır. Bu veriler D.S.İ. 1. Bölge Müdürlüğü'nün İznik Gölü Hidroloji Planlama Ek Raporu'ndan elde edilmiştir. İznik Gölü'ne üm kaynaklardan giren yıllık fosfor yüklemelerinin farklı değerleri dikkate alınarak kütle denge modeli uygulanmış ve fosforun göl su kütlesindeki denge konsantrasyonu ve bu konsantrasyona ulaşması için gereken süre hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Göl kirlenmesi, nutrient, fosfor denge konsantrasyonu, fosfor denge modeli, model geliştirme. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study of thesis, a mass balance model for phosphorus which is suitable and avaible model for İznik Lake has been changed into Excel programme, by investigating developed mass balance model for phosphorus which is one of the important nutrients defining water quality of lake. In the application of phosphorus mass balance model in İznik Lake, old data and annual average values have been used. These values have been obtianed from D.S.İ. 1. Region Directory of İznik Lake Hydrolgy Planning Appendix Report. A mass balance model has been applied and phosphorus balance concentration of water mass inlake, and the due period to attain this concentration has been predicted by concidering different values of all annual phosphorus loading from all resources into İznik Lake. Key Words : Lake pollution, nutrient, phosphorus balance concentration, phosphorus balance model, model derivation.