Arıtma çamurlarının çöp ile beraber kompostlaştırılması
Composting of treatment sludge with municiple solid wastes
- Tez No: 79154
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada katı atıkların bertaraf yöntemlerinden biri olan kompostlaştırma tekniği üzerinde durularak arıtma çamuru ile çöpün beraber kompostlaştırılması incelenmiştir. Arıtma çamuru ve evsel çöp değişik oranlarda karıştırılarak, optimum karışım oranı belirlenmiştir. Birinci bölümde konuya genel olarak bir giriş yapılıp çalışmanın kapsamı ve önemi üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde arıtma çamurunun tanımı, özellikleri ve suyunu alma yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde katı atıkların tanımı yapılarak, katı atıkların çeşitleri, sınıflandırılması, katı atık miktarı ve bileşimi konulan verilmektedir. Dördüncü bölümde, kompostlaştırmanın tarifi, kompostlaştırma işlemini etkileyen parametreler ve kompostlaştırma teknikleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, composting which is considered one of the disposal methods was described and together composting of wastewater treatment sludge and municipal solid waste was examined. Wastewater treatment sludge and municipal solid waste were mixed in different ratios and the optimum mix ratio was determined. In the first chapter a general view about the subject was presented, content and significance of study were mentioned. In the second chapter wastewater treatment sludge was described, its characteristics and dewatering methods were presented. In the third chapter solid waste was defined; types, classification, amount and composition of the solid waste were discussed. In the fourth chapter the definition of composting was presented, the composting technics and the parameters that affect composting were treated.