Entegre et tesislerinde fine-kinney metodu ile iş sağlığı ve güvenliği kapsamında bir risk değerlendirmesi
A risk assesment within the scope of occupational health and safety with fine-kinney method in an integrated meat facility
  1. Tez No: 791540
  2. Yazar: AHMET GÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ RIZA GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları işletmelere maddi ve manevi ağır yükler yüklemektedir. Entegre et işletmelerinde ülkemizde yaşanan iş kazaları 2019 yılında yaşanan gıda imalat sektörleri arasında ikinci, ölümlü iş kazalarında ise dördüncü sıradadır. İşletmeler, iş kazaları ve meslek hastalıklarının getirdiği maddi ve manevi yüklerini azaltılabilmesi veya ortadan kaldırılabilmesi için sistemli, bilimsel ve sürdürülebilir iş sağlığı ve güvenliği çalışma sistemleri oluşturmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmaları ulusal ve uluslararası standartlara uygun yapabilmek ise planlı ve temeli sağlam bir çalışmanın ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayabilecek İSG konularından birisi risk değerlendirmesidir. Tüm iş süreçleri göz önünde bulundurularak doğru yöntemle yapılan bir risk değerlendirme çalışması, temeli sağlam ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturacaktır. Bu çalışmada entegre et işletmelerinde olan iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılabilmesi ve sistemli, bilimsel ve sürdürülebilir güvenli bir çalışma ortamı sağlayabilmek için Fine Kinney metodu ile risk değerlendirme çalışması yapılmıştır. Yapılan risk değerlendirme çalışması ile riskleri ortadan kaldıracak önlemler sunulmuş ve kabul edilebilir risk seviyesine getirerek güvenli bir çalışma ortamının sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and diseases place heavy financial and moral burdens on businesses. In 2019, the number of work accidents in integrated meat enterprises in our country ranks second among food manufacturing sectors and fourth in fatal work accidents. Businesses should create systematic, scientific, and sustainable occupational health and safety work systems to reduce or eliminate the financial and moral burdens of occupational accidents and diseases. Being able to carry out these studies in accordance with national and international standards reveals the need for a planned and solid work. One of the occupational health and safety issues that can meet this need is risk assessment. A risk assessment study conducted with the right method, considering all business processes, will create a solid and safe working environment. In this study, a risk assessment study was carried out with the Fine Kinney method to reduce work accidents and occupational diseases in integrated meat enterprises and to provide a systematic, scientific, and sustainable safe working environment. With the risk assessment study, measures to eliminate risks were presented and it was aimed to provide a safe working environment by bringing it to an acceptable risk level.