Amatör denizciler ve balıkçı barınaklarında iş sağlığı ve güvenliği riskleri üzerine bir araştırma: Mordoğan balıkçı barınakları
A study on amateur sailors and occupational health and safety risks in fishing ports: Mordoğan fishing ports
  1. Tez No: 791539
  2. Yazar: KIVANÇ DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ALKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde amatör denizcilik son zamanlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde bulunacak kişilerin; eğitimsizlik, dikkatsizlik, yönetimsel sorunlar ve iş sağlığı ve güvenliğinde göz ardı edilen eksikliklerden dolayı can ve mal kaybı yaşanmasının önüne geçilmesi, risklerin belirlenmesi ve tehlikeli durumlar oluşmadan gerekli önlemlerin alınması amatör denizciler için kaçılmaz bir sonuç olmuştur. Rehber niteliği taşıyan bu çalışmada, Mordoğan bölgesindeki balıkçı barınaklarını kullanan amatör denizcilerin karşılaşabilecekleri riskler hakkında anket uygulaması yapılarak, risklerin boyutları belirlenerek değerlendirmeler ile çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu tezde“amatör denizci”kavramına değinilecek olup kişilerin denizlerde ve iç sularda spor, gezi ve olta balıkçılığı yapmak amacıyla sahip oldukları özel tekneleri ile kullandıkları balıkçı barınaklarında karışılabilecekleri tehlikeli durumlar ve riskler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our country, surrounded by seas on three sides, amateur maritime has recently become widespread. Preventing the loss of life and property of people who engage in activities such as sightseeing, entertainment, sports and amateur fishing due to lack of education, carelessness, managerial problems and ignored deficiencies in occupational health and safety; identifying risks and taking the necessary measures before dangerous situations occur has been an inevitable result for amateur sailors. In this study, which is a guide, a survey was conducted about the risks that amateur sailors may encounter using the fishing ports in the Mordoğan region, the dimensions of the risks were determined, and various suggestions were made with evaluations. In this thesis, the concept of“amateur sailor”will be mentioned and the dangerous situations and risks that people may face in the fishing ports they use with their private boats for sports, cruise and hand-lining in the seas and inland waters will be examined.