Fıstık çamı alanlarında ağaçların beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutrient status of trees in stone pine fields
  1. Tez No: 791556
  2. Yazar: HAJIR DAWOOD SULAIMAN JOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Meyvesi açısından önemli bir tür olan fıstık çamının, ülkemizde en uygun yetişme koşullarını sağlayan başlıca alanlar İzmir Bergama-Kozak, Aydın-Koçarlı bölgeleridir. Kozak yöresinin sahip olduğu toplam fıstık çamı alanı 16.000 hektardır. Kozak yöresinden sonra en fazla fıstık çamı alanına sahip olan yer ise 10.000 hektarlık Aydın- Koçarlı (Mazon)'dır. Son yıllarda ülkemizde Kozak yöresi başta olmak üzere birçok bölgede kozalak kaybıyla birlikte tohum üretiminde önemli düşüşler görülmektedir. Bu verim düşüklüğünün değişik nedenleri olabilir ve bunlardan birisi de ağaçların beslenme yetersizliği olarak düşünüldüğünden İzmir-Bergama ve Aydın-Koçarlı bölgelerindeki fıstık çamı ağaçlarının yaprak besin maddesi içerikleri incelenmiştir. Bu amaçla, ağaç tacının 1/3'lük üst kısmından ve ışık gören dallardan, bir iki ve üç yaşlı ibre örnekleri bir yıllık kozalakların (ülker) oluşmaya başladığı mayıs ayı ve bir yıllık kozalakların döküm zamanı olan ekim ayı olmak üzere 2 farklı dönemde alınmıştır. İbre yaşları arasında da incelenen özellikler açısından farklılıklar saptanmıştır. İbre yaşı arttıkça uzunluk, kalınlık, yaş ağırlık ve kuru madde miktarında artışlar meydana gelmiştir. Vejetasyon dönemi ilerledikçe bütün alanlarda kalsiyum ve mağnezyum elemetlerinin miktarlarında artışlar meydana gelirken, diğer makro ve mikro besin elementlerinde düşüşler meydana gelmiştir. Benzer şekilde ibre yaşı arttıkça kalsiyum ve mağnezyum hariç bütün besin elemntlerinde azalma saptanmıştır. Analizler sonunda bölgeler ve ağaçlar arasında besin maddesi içerikleri açısından bazı farklılıklar bulunmuştur. Ancak besin maddesi açısından ağaçlarda önemli ölçüde eksiklik tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main areas that provide the most suitable growing conditions for the stone pine, which is an essential species in terms of its fruit, are İzmir Bergama-Kozak, Aydın-Koçarlı regions. The total pine area of Kozak region is 16.000 hectares. After Kozak region, the place with the highest pine area is Aydın-Kocarlı (Mazon) with an area of 10,000 hectares. In recent years, there has been a significant decrease in seed production with the loss of cones in many regions of our country, especially in the Kozak region. There may be different reasons for this low yield. Since one of them is thought to be the nutritional deficiency of the trees, the leaf nutrient contents of the pine trees in İzmir-Bergama and Aydın-Koçarlı regions were investigated. For this study, one-two and three-year-old needle samples were taken from the top 1/3 of the tree crown and the light-exposed branches in 2 different periods, in May, when one-year cones (cone) began to form, and in October, which is the casting time of one-year cones. At the end of the analysis, differences were found between regions and trees. In addition, there were differences between the ages of the needles in terms of the examined characteristics. However, no significant deficiencies were detected in trees in terms of nutrients. As the vegetation period progressed, there was an increase in the amount of calcium and magnesium elements in all areas, while decreases in other macro and micro nutrient elements occurred. Similarly, as the needle age increased, a decrease was found in all nutritional elements except calcium and magnesium. At the end of the analysis, some differences were found between regions and trees in terms of nutrient content. However, no significant deficiencies were detected in trees in terms of nutrients.