The relative impacts of top-down and bottom-up processes on zooplankton biomass and community body size in urban ponds in Ankara
Ankara'da kentsel gölcüklerde yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya süreçlerin zooplankton biyokütle ve komünite vücut büyüklüğü üzerindeki göreli etkisi
  1. Tez No: 791572
  2. Yazar: HİLAL KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gölcükler, birçok türe farklı yaşam alanları, yiyecek ve su sağladıkları için biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan küçük ve sığ su kütleleridir. Biyoçeşitliliğe yönelik en büyük tehditlerden biri kentleşmedir çünkü artan arazi kullanımına, habitat parçalanmasına ve nehir kıyısındaki bitki örtüsünün kaldırılmasına neden olmaktadır. Artan arazi kullanımı, kentsel gölcük ekosistemini önemli ölçüde etkiler, yani farklı trofik seviyeler arasındaki enerji transferi için kritik olan besin ağı yapısını değiştirir. Zooplankton, üreticiden tüketiciye enerji akışının ortasında olduğundan, kaynak mevcudiyeti ve avlanma baskısı gibi çevredeki herhangi bir değişiklik, biyokütle ve vücut büyüklükleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu çalışmanın amacı, yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya süreçlerin zooplankton biyokütlesi ve bolluk-ağırlıklı ortalama komünite vücut büyüklüğü üzerindeki göreli etkisini Ankara'nın kentsel gölcüklerinde belirlemekti. İlk hipotez, aşağıdan yukarıya süreçlerin baskın olması durumunda, zooplankton biyokütlesi ve vücut boyunun, fitoplankton yoğunluğu ve besin konsantrasyonundaki değişikliklerle ilişkili olacağı, ayrıca; su berraklığının fitoplankton yoğunluğuyla birlikte zooplankton biyokütlesi ve vücut büyüklükleri üzerinde etkisi olacaktır. İkinci hipotez, yukarıdan aşağıya süreçler baskınsa, zooplankton biyokütlesi ve vücut büyüklüklerinin avcı varlığı ve bolluğu tarafından kontrol edilebileceğiydi. Toplam nitrojen (TN) konsantrasyonlarının, toplam zooplankton ve kopepodların biyokütleleri ve vücut büyüklükleri ile pozitif bir ilişki gösterdiği, bu da gölcüklerin nitrojen sınırlamasına ve bentik bölgenin trofik yapıdaki olası önemine işaret ettiği bulunmuştur. Ek olarak, makroomurgasızlar, toplam vücut büyüklükleriyle, ve kopepodların biyokütleleri ve vücut büyüklükleriyle pozitif bir ilişki gösterdi ve bu, daha küçük zooplankton üzerinde olası avlanmaya işaret ediyor. Özetlemek gerekirse, bu bulgular iki hipotezi desteklemektedir; Ankara'nın kentsel gölcüklerindeki zooplanktonların komünite yapısı besin mevcudiyeti ve makroomurgasızların predasyonuyla önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Ponds are small and shallow water bodies that are rich in biodiversity as they provide different habitats, food, and water to aquatic and many terrestrial species. One of the biggest threats to biodiversity is urbanization because it causes increased land use, habitat fragmentation, and removal of riparian vegetation. Increased land use affects dramatically the urban pond ecosystem, i.e, changing the food web structure that is critical for the energy transfer between different trophic levels. Since zooplankton connect phytoplankton producers to higher trophic levels such as fish, changes in resource availability and predation pressure as a result of urbanization can have a significant effect on their biomass and size structure. This study aimed to assess the relative impacts of top-down and bottom-up processes on zooplankton biomass and abundance-weighted mean community body size in urban ponds in Ankara. The first hypothesis was that if bottom-up processes are dominant, zooplankton biomass and size will be associated with the phytoplankton abundance, as well as abiotic variables that influence phytoplankton density such as water clarity and nutrient concentrations. The second hypothesis was that if top-down processes are dominant, zooplankton biomass and size will be associated with predator presence and abundance. There was a positive relationship between total nitrogen (TN) concentrations with biomass and the size of total zooplankton and copepods, indicating the nitrogen limitation of the ponds, and the possible importance of the benthic zone in the trophic structure. Additionally, macroinvertebrates showed a positive relationship with total zooplankton size, and copepods' biomass and size, indicating possible mouth-gape-limited predation on smaller zooplankton. To sum up, these findings suggest that zooplankton biomass and size in urban ponds in Ankara are influenced by both top-down (macroinvertebrate predation) and bottom-up (nutrient availability) forces.